Evropa posiluje obranu: Lídři EU jednali o bezpečnostních prioritách

V pondělí 3. února 2025 se v Bruselu uskutečnilo neformální zasedání hlav států a předsedů vlád členských států Evropské unie, které se věnovalo klíčovému tématu evropské bezpečnosti a obrany. Lídři se shodli na nutnosti posílení evropských obranných kapacit a podpoře obranného průmyslu. Kromě toho se zabývali také vztahy EU se Spojenými státy a Spojeným královstvím a spolupráci EU s NATO.

„Evropa musí převzít větší díl odpovědnosti za svou bezpečnost,“ uvedl premiér Petr Fiala, který se pondělního jednání účastnil za Českou republiku. Na část zasedání se připojil také premiér Spojeného království Keir Starmer a generální tajemník NATO Mark Rutte.

Členové Evropské rady uvítali přípravu tzv. Bílé knihy o budoucnosti evropské obrany, kterou má Evropská komise vydat letos v březnu. V této souvislosti Komise rovněž oznámila, že se bude zabývat otázkou flexibility platných zásad správy hospodářských záležitostí v rámci EU,  které mohou být překážkou pro některé členské státy.

Posílení evropských obranných kapacit

Uzavřená diskuse lídrů se dle avizovaného zaměření soustředila na potřebu zvýšení investic do obranného průmyslu a modernizace vojenských schopností členských států. Zástupci členských států se shodli na nutnosti snížení byrokracie, zjednodušení společných nákupů a posílení koordinace členských států u armádních akvizic.

„Navýšení obranných výdajů je téměř nutností. Musíme podpořit evropský obranný průmysl, který je v ČR velmi silný. To odpovídá nejen našim bezpečnostním zájmům, ale i zájmům ekonomickým,“ uvedl premiér Fiala s tím, že navýšení investic do obrany přispěje nejen k posílení konkurenceschopnosti EU, ale umožní také vytváření pracovních míst a podpoří ekonomiku a investiční potenciál.

Celkové výdaje členských států na obranu se od roku 2021 zvýšily o 30 procent. Jen v loňském roce státy Unie vynaložily na obranu 326 miliard eur, zatímco investice vzrostly na 102 miliard. (obrana EU v číslech)

Spolupráce EU s NATO

Lídři zdůraznili význam úzké spolupráce mezi EU a Severoatlantickou aliancí při zajištění bezpečnosti na evropském kontinentu. Generální tajemník NATO Mark Rutte se nechal slyšet, že zvýšení evropské odolnosti stojí na společné koordinaci obou organizací.

„Severoatlantická aliance má v evropské obraně jedinečné postavení. Práce EU v posilování bezpečnostní a obranné dimenze musí být zcela komplementární k NATO. Navyšování investic EU do obrany musí v maximální míře odrážet potřeby kolektivní obrany v rámci NATO,“ vysvětlil premiér.

Rozvoj strategických partnerství

Vedoucí představitelé EU vyzdvihli potřebu prohlubování strategických vztahů s klíčovými partnery, jako jsou USA a Spojené království. Diskuze se věnovala posilování vztahů a spolupráce v oblasti obrany, sdílení zpravodajských informací a společnému přístupu k řešení globálních hrozeb.

Ve vztahu k nové administrativě USA předseda Evropské rady António Costa zdůraznil, že v rámci transatlantické spolupráce nesmí být ohroženy zájmy a hodnoty EU.

Zdroj: Evropská rada, ÚV ČR

Sdílet tento příspěvek