Propojení obchodní a průmyslové politiky, obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy a možnosti zapojení kandidátských zemí do evropského vnitřního trhu byly hlavními tématy neformálního zasedání ministrů odpovědných za vnitřní trh, průmysl a zahraniční obchod, které proběhlo 3. a 4. února 2025 ve Varšavě. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval vrchní ředitel sekce pro EU a zahraniční obchod David Müller.
Budoucnost evropské průmyslové politiky a obchodní politiky
Polsko, které aktuálně předsedá Radě EU, směrovalo jednání k diskuzi o efektivnější provázanosti průmyslové a obchodní politiky EU. „Obchod není jen způsobem, jak zajistit více zdrojů pro naši průmyslovou politiku. Přináší ekonomický růst, posiluje mezinárodní vztahy, podporuje inovace a přispívá ke sdílení výhod napříč zeměmi,“ uvedl vrchní ředitel David Müller.
Ministři vyzdvihli význam podpory tradičně silných odvětví, jako jsou chemický, ocelářský a automobilový průmysl, neboť jejich stav přímo ovlivňuje globální konkurenceschopnost a odolnost vůči nedostatku klíčových zdrojů na evropském trhu.
Dohoda o čistém průmyslu a snižování cen energií
Jedna z hlavních částí diskuze se věnovala připravované Dohodě o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal), kterou by Evropská komise měla představit 26. února. Müller zdůraznil, že klíčovým prvkem bude podpora všech obnovitelných a nízkoemisních zdrojů, snížení cen energií a rozvoj kapacit pro jejich skladování. „Dohoda o čistém průmyslu musí být technologicky neutrální a dostatečně flexibilní, aby podporovala všechny hospodářské sektory, které to potřebují,“ uvedl.
Integrace kandidátských zemí do evropského trhu
Dalším bodem jednání bylo potenciální zapojení kandidátských zemí do unijního vnitřního trhu a jejich role v evropských dodavatelských řetězcích. Ministři diskutovali o prioritních sektorech pro tuto integraci a možnostech využití obchodních dohod k jejich zapojení.
„Je důležité říci, že nemusíme čekat na vstup těchto států do Evropské unie, protože mnohé lze udělat již nyní. Obchodní dohody EU s kandidátskými zeměmi, zejména komplexní zóny volného obchodu s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií, jsou velmi inovativní,“ uvedl komisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost Maroš Šefčovič.
Transatlantická obchodní spolupráce
S ohledem na nástup nové americké administrativy se zástupci členských států věnovali tématu posílení odolnosti transatlantických vztahů. EU a USA jsou nadále největšími partnery v oblasti obchodu i investic, ministři tedy zdůrazňovali potřebu pozitivní agendy, ale i nutnost ochrany hospodářských zájmů EU a jednotného postoje Unie v případě zavedení jednostranných obchodních opatření ze strany USA.
Zdroj: PL Presidency, MPO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU