V úterý kolem Venuše proletí počtvrté sluneční sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter, která vědcům pomáhá lépe pozorovat sluneční póly. Díky tomu se zvýší sklon její dráhy přibližně na 17 stupňů, což zlepšuje získávání výzkumných dat o Slunci. Na evropské misi se významně podíleli čeští vědci, kteří vyvinuli čtyři z deseti přístrojů na palubě sondy. Uvedly to Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR (AV ČR) a Astronomický ústav AV ČR v tiskové zprávě. Mise odstartovala 10. února 2020, sonda je tak ve vesmíru více než pět let.
„Solar Orbiter poskytuje cenná data o dynamice Slunce a jeho vlivu na okolní vesmír. Každý průlet kolem Venuše je pro misi zásadní, protože umožňuje změnit dráhu sondy tak, aby mohla postupně získávat unikátní pohledy na sluneční póly,“ uvedl Petr Heinzel z Astronomického ústavu AV ČR. Cílem mise je podle něj lépe pochopit magnetické procesy na pólech Slunce, které ovlivňuj jeho aktivitu.
Sonda se při průletu přiblíží asi na 350 kilometrů povrchu planety na její denní straně, která odráží velké množství dopadajícího slunečního záření. Dostane se tak do vyšších pater atmosféry, proto některé přístroje nebudou dočasně fungovat. Kvůli termální ochraně vědci dočasně vypnou magnetometr nebo analyzátor slunečního větru. „Tyto kroky jsou nezbytné pro ochranu citlivých přístrojů a zajištění jejich dlouhodobého fungování v náročných podmínkách blízkého vesmíru,“ popsal Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Průlet kolem Venuše dává vědcům šanci lépe prozkoumat, jak tato planeta ovlivňuje sluneční vítr, což jsou nabité částice, které Slunce neustále vypouští. Švédští vědci využili data ze tří různých sond, včetně Solar Orbiteru, zapojili i české odborníky. Díky těmto měřením experti lépe rozumí tomu, jak Venuše ovlivňuje tok těchto částic a jak se její magnetické pole chová v tomto prostředí.
Nynější čtvrtý průlet Solar Orbiteru je důležitým krokem pro lepší studium hvězdy, protože sonda začne pozorovat Slunce z jiné dráhy, uvedli vědci. Další průlet kolem Venuše v roce 2026 umožní ještě lepší pozorování slunečních pólů, dodali.
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash