Národní konvent o Evropské unii vydal doporučení vzniklá na základě kulatého stolu z 31. ledna 2025 na téma „Česko a klimatické cíle EU“. Diskuze se věnovala možné proměně klimatické debaty v novém institucionálním cyklu EU, konkrétním opatřením, která se v rámci Zelené dohody pro Evropu mohou stát v dalších letech předmětem revize a roli České republiky v tomto procesu. Odborným garantem kulatého stolu byla nevládní nezisková organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Z prezentovaných stanovisek a následné diskuze vyplynula tato doporučení:
- Česká republika by měla nadále podporovat postavení EU jako globálního lídra v oblasti ochrany klimatu a plnit související závazky na úrovni OSN, mj. v oblasti rozvojové spolupráce a klimatických financí. Klimatická krize je jednou z významných příčin konfliktů a nestability v třetích zemích, což má přímý dopad na EU i na Českou republiku.
- Jak v případě naplňování schválených společných unijních závazků, tak při stanovování nových, by Česká republika měla usilovat o minimalizaci negativních dopadů procesu dekarbonizace na občany a na konkurenceschopnost českých firem.
- Česká republika by měla vyhodnotit, jak byla dosud úspěšná v čerpání evropských financí na dekarbonizaci, a to jak v oblasti snižování emisí, tak pokud jde o distribuci přínosů a dopadů napříč společností. S těmito poznatky by měla vstupovat i do vyjednávání příštího Víceletého finančního rámce EU mj. s ohledem na potřebu zajištění spravedlivé transformace.
- Do komunikace klimatických opatření směrem k veřejnosti je nutné zahrnout co nejširší škálu aktérů – organizace občanské společnosti, samosprávy, ale i představitele byznysu. Vláda by měla být v komunikaci klimatických témat proaktivní a otevřená. Nezbytností je posílené vzdělávání v této oblasti, včetně vzdělávání dospělých.
Foto: Adobe Stock