V úterý 25. února 2025 se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC), na kterém se ministři členských států Evropské unie zaměřili na přípravu nadcházejícího březnového summitu Evropské rady. Ta se bude věnovat situaci na Ukrajině, dění na Blízkém východě, posilování konkurenceschopnosti, přípravě nového víceletého finančního rámce nebo otázkám migrace.
Příprava březnového summitu Evropské rady: prioritou Ukrajina a ekonomická odolnost
Hlavním bodem ministerského zasedání byla příprava nadcházejícího zasedání Evropské rady, které se uskuteční ve dnech 20. a 21. března. Diskuse se věnovala očekávaným tématům summitu – pokračující podpoře Ukrajiny, posilování konkurenceschopnosti EU, energetické bezpečnosti, migrace a příprav nového víceletého finančního rámce (VFR).
„Evropa nemůže zůstat pouze divákem v debatách o budoucím uspořádání evropské bezpečnosti. Musíme být aktivními účastníky mírových jednání a formovat bezpečnostní architekturu našeho kontinentu,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, který Českou republiku na jednání zastupoval. „Evropská unie má odpovědnost zajistit, aby byl ukrajinský hlas plně respektován a aby budoucí mírové dohody byly spravedlivé a udržitelné,“ doplnil v reakci na pondělní rozhodnutí Valného shromáždění OSN, které přijalo rezoluci potvrzující suverenitu a územní celistvost Ukrajiny.
Dnes jsme na Radě pro obecné záležitosti #GAC kromě přípravy březnové Evropské rady probírali aktuální výzvy, kterým Unie čelí.
— Martin Dvořák 🌈 (@_MartinDvorak) February 25, 2025
➡️Podpora Ukrajiny 🇺🇦 je pro nás nadále zásadní. EU musí být aktivní v mírových jednáních a zajistit, aby jakákoli dohoda byla spravedlivá a… pic.twitter.com/l0q1GF3Sku
Evropští lídři se chystají během březnového eurosummitu zabývat i hospodářskými tématy. Diskuse se zaměří na zjednodušení regulatorního prostředí a snížení administrativní zátěže zejména pro malé a střední podniky. Předloží iniciativy zaměřené na řešení vysokých nákladů na energie a na zjednodušení regulatorního prostředí, zároveň v březnu vydá sdělení o Unii úspor a investic, které má mobilizovat soukromé investice na podporu evropských cílů. Česká republika spolu s dalšími státy upozornila na potřebu další podpory energeticky náročných odvětví, včetně automobilového průmyslu.
Budoucnost financí EU: moderní rámec pro nové výzvy
Přípravy na příští víceletý finanční rámec (VFR) se rozběhly naplno. Zatímco kohezní státy volají po zachování silného financování tradičních politik, tzv. „čistí plátci“ prosazují modernizaci rozpočtu a důraz na nové priority, jako je bezpečnost a konkurenceschopnost. Komise zdůraznila důležitost strukturované diskuze lídrů, která by měla poskytnout cenný výstup ještě před předložením návrhu VFR.
Program Evropské komise pro rok 2025
Dalším bodem programu byla debata o pracovním programu Komise na letošní rok, který nese název „Společně vpřed: odvážnější, jednodušší a rychlejší Unie“. Ministři následně diskutovali také o víceletém legislativním programu na období 2025-2029, kdy vyzdvihli potřebu zaměřit se na posilování obranných kapacit EU, rozšíření jednotného trhu a implementaci efektivních návratových mechanismů v migrační politice.
Zdroj: Rada EU, ÚV ČR
Foto: Rada EU