Filip Křenek: Pracovní kultura v Evropské komisi je velmi přátelská. Práce v zahraničí vám otevře různé obzory.    

Hostem podcastu Tvoříme Evropu byl Filip Křenek, projektový koordinátor a analytik institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. S Filipem jsme probrali nejen jeho čtyřleté působení v Evropské komisi.

Jak získal po Blue Book stáži stálé pracovní místo v Evropské komisi? Jakou výhodu má Brusel, oproti Praze? Jak se díky práci v EK dostal do amerického Kongresu? A jaké tipy by dal studentům, kteří by rádi jednou pracovali v evropských institucích?


Jaký byl život v Bruselu? (v podcastu 8:28)

Já jsem si Brusel velmi oblíbil. Na začátku jsem se setkával se spoustou různých předsudků, že je to špinavé město. Po zabydlení jsem se s městem sžil. Oblíbil jsem si, že kamkoliv můžu pohodlně dojet na kole po bezpečné a oddělené cyklostezce. Nikdy jsem si ale například nezvykl na systém vyhazování odpadků.

Jaké jsou pracovní podmínky v Evropské komisi? (v podcastu 10:00)

Ta pracovní kultura je nastavená velmi přátelským způsobem. Nikdy se mi například nestalo, že by mě někdo seřval za to, když jsem něco odevzdal později. Naopak se mě vedoucí ptali, jestli vše zvládám a zda mi můžou s něčím pomoci.

Jaké tipy byste dal studentům, kteří by chtěli pracovat nebo stážovat v evropských institucích? (v podcastu 21:30)

Moje doporučení by bylo přihlásit se až po magisterském studiu. Velmi vysoce se v přihláškách hodnotí dosažené vzdělání. Zkoušejte se přihlásit klidně vícekrát. Měli byste mít nějakou zahraniční zkušenost, ať už erasmus nebo pár měsíců jakékoliv brigády v zahraničí. A potom jazyky. Angličtina je povinnost a další cizí jazyk, například na úrovni B1, vám přidá hodně bodů.

Sdílet tento příspěvek