Ministři spravedlnosti členských států Evropské unie se na pátečním zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci (JHA) shodli na potřebě posílit financování ochrany a prosazování základních práv. Rada schválila závěry o uplatňování Listiny základních práv EU vycházející z výroční zprávy Evropské komise za rok 2024, která analyzuje vývoj financování v této oblasti.
Financování podpory základních práv EU
Evropská unie je založena na hodnotách, jako je respekt k lidským právům, demokracie a právní stát, avšak jejich ochrana vyžaduje odpovídající finanční zajištění. Přijaté závěry Rady zdůrazňují, že financování by mělo pocházet nejen z unijních zdrojů, ale i z národních a soukromých fondů.
Rada proto vyzvala členské státy, aby poskytovaly transparentní a stabilní finanční podporu organizacím občanské společnosti, obhájcům lidských práv, stejně jako ombudsmanům nebo orgánům pro rovné zacházení, které hrají klíčovou roli při ochraně základních práv. Rada také zdůraznila, že veškeré finance z fondů EU musí být využívány v souladu s principy právního státu.
Rada 🇪🇺 #JHA dnes přijala závěry o aplikaci Listiny základních práv.
— Czechia in the EU (@CZECHIAinEU) March 7, 2025
Závěry zdůrazňují klíčovou roli lidskoprávních institucí, aktérů a občanské společnosti při ochraně a prosazování základních práv a nezbytnost dostupného, transparentního a různorodého financování k zajištění… https://t.co/Pf4aaExuUB
EU chce posílit podporu lidskoprávních projektů
Závěry Rady vyzdvihují program CERV (Občané, rovnost, práva a hodnoty) jako hlavní zdroj financování ochrany základních práv na evropské úrovni. Vedle něj přispívají k financování aktivit v oblasti lidských práv i programy jako Spravedlnost, Kreativní Evropa nebo Digitální Evropa.
Evropská komise byla vyzvána, aby dále rozvíjela finanční nástroje na úrovni EU, efektivněji koordinovala financování s členskými státy a podpořila víceleté financování nevládních organizací, což by zaručilo jejich větší stabilitu.
Členské státy včetně Česka se shodly, výhrady mělo Maďarsko
Text závěrů byl předmětem intenzivních jednání v rámci Pracovní skupiny pro základní práva (FREMP), kde byla nakonec nalezena shoda mezi členskými státy. Všechny země podpořily konečné znění dokumentu, přičemž Bulharsko a Maďarsko připojily svá prohlášení týkající se pojmu gender a Maďarsko navíc výhradu k transparentnosti financování nevládních organizací.
Česká republika návrh Rady podpořila, jelikož její připomínky byly do finálního textu zahrnuty. Dokument bude dále projednán Evropským parlamentem.
Zdroj: Rada EU, MSP ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU