Evropská unie a Spojené státy dál jednají o vzájemném obchodě. Předpisy o bezpečnosti potravin ale součástí obchodních jednání s USA nejsou, uvedl mluvčí Evropské komise Olof Gill. S americkými protějšky ve Washingtonu v pondělí opět jednal eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič a jednání bylo podle mluvčího Komise velmi produktivní. Nabídka unie zůstává stejná – nabízí nulová vzájemná cla na průmyslové produkty včetně automobilů a je ochotna podívat se i na jiné oblasti, dodal Gill.
„Evropská unie zůstává konstruktivní a připravena na spravedlivou dohodu – včetně reciprocity prostřednictvím nulových vzájemných cel na průmyslové zboží a práce na necelních překážkách,“ napsal v pondělí na sociální síti X eurokomisař Šefčovič. „Dosažení tohoto cíle bude vyžadovat značné společné úsilí na obou stranách,“ dodal.
Podle mluvčího Komise budou nyní rozhovory pokračovat na expertní úrovni. Pro dosažení dohody je potřeba „další úroveň angažovanosti“ ze strany americké administrativy, dodal. „Potřebujeme se toho dozvědět od Američanů více, abychom měli jasnější představu o tom, jaké upřednostňují výsledky v těchto jednáních,“ dodal Gill.
Bližší podrobnosti o obsahu jednání a možných necelních překážkách mluvčí unijní exekutivy neuvedl. Zdůraznil nicméně, že součástí vyjednávání nejsou normy o bezpečnosti potravin. „Normy týkající se potravin, zdraví a bezpečnosti jsou nedotknutelné. Není to součástí vyjednávání a nikdy nebude. Ani s USA, ani s nikým jiným,“ doplnil Gill.
Poradce amerického prezidenta pro záležitosti obchodu Peter Navarro nedávno prohlásil, že pokud chce Evropská unie dosáhnout s USA dohody, musí změnit takzvané necelní překážky včetně těch, které vytvářejí daně z přidané hodnoty (DPH) a předpisy o bezpečnosti potravin.
Evropská unie minulý týden ve čtvrtek oznámila, že o 90 dní odloží platnost protiopatření schválených kvůli americkým clům. Reagovala tak na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, kterým Spojené státy s okamžitou platností rovněž odložily vysoká cla o 90 dnů, i když v platnosti zůstává základní desetiprocentní clo. Rovněž stále platí 25procentní cla na dovoz produktů z oceli a hliníku a 25procentní cla na automobily.
Zdroj: ČTK
Foto: Adobe Stock