Poslední dubnový den se v Plzni na půdě Fakulty filozofické ZČU uskutečnil praktický workshop o tom, jak získat práci v evropských institucích. Workshop vedl ředitel společnosti Euphorum a uznávaný expert na přípravu uchazečů na EPSO testy Marcus Delacor.
Akci o pracovních příležitostech v institucích EU a konkurzech do těchto institucí, zajišťovaných Evropským úřadem pro výběr personálu (EPSO), uspořádalo Eurocentrum Plzeň ve spolupráci s Katedrou politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU a Diplomatickou akademií Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Workshop zahájila vedoucí Oddělení pro Eurocentra Andrea Kyselá, která studentům představila kariérní možnosti v unijních institucích. Česká republika je v institucích EU dlouhodobě nedostatečně zastoupena, přitom práce v unijních institucích je velmi flexibilní, umožňuje podílet se na utváření Evropy, nabízí příležitosti k cestování, osobnímu rozvoji a rovnováhu mezi prací a soukromým životem. Navíc skýtá velmi atraktivní platové podmínky.
Následně se slova ujala Jana Čechová z Eurocentra Plzeň, která účastníky seznámila s možnostmi stáží v evropských institucích, neboť stáže představují jakýsi odrazový můstek pro cestu do institucí EU. Stáže obvykle trvají 5 až 6 měsíců a probíhají nejčastěji ve dvou obdobích – od března do července a od října do února. Nabídka stáží je velmi pestrá – od prestižní Blue Book stáže v Evropské komisi a Schumanovy stáže v Evropském parlamentu až po administrativní stáže v dalších institucích EU či jednotlivých agenturách EU podle odborného zaměření a zájmu uchazečů. Základními podmínkami pro přihlášení jsou bakalářský titul a znalost alespoň dvou úředních jazyků EU, i když v některých případech jsou možnosti otevřeny i pro zájemce teprve studující vysokou školu. Kromě profesních zkušeností do životopisu získají stážisté také příležitost působit v mezinárodním prostředí a rozšířit si síť kontaktů. Souběžně se stáží (případně krátce po stáži) je velmi vhodné zkusit absolvovat výběrové testy EPSO, jejichž úspěšné zvládnutí může vést k vysněné kariéře v evropských institucích.
Workshop se pak převážně zaměřil na ukázkové příklady toho, jak probíhají EPSO testy, jimiž účastníky provedl již Marcus Delacor. První část testu obsahuje otázky zaměřené na verbální, numerické, abstraktní a písemné dovednosti a jazykovou úroveň jednoho z úředních jazyků. Druhá část prověřuje digitální kompetence, znalosti o EU, historii evropské integrace a jazykovou úroveň druhého úředního jazyka. Studenti si na základě pokynů vyzkoušeli metody a principy, jak k vyplňování testů přistupovat v omezeném čase. Vzhledem k tomu, že EPSO testy hodnotí individuální úroveň dovedností uchazečů, v rámci workshopu vznikla zajímavá diskuse mezi studenty o tom, jak přistupují k jednotlivým otázkám a které odpovědi považují za správné, a které nikoli, vše v doprovodu zkušených a osvědčených rad Marcuse Delacora. Na závěr řečník poděkoval všem studentům za jejich vstupy a aktivní účast a vyzval je k včasné přípravě na EPSO testy, které budou součástí velkého výběrového řízení probíhajícího již v létě letošního roku 2025.