Přinášíme přehled aktuálního dění v institucích EU v týdnu od 12. až 19. května 2025. Neformální zasedání Evropské rady, jednání Rady EU, výbory Evropského parlamentu nebo program Coreperu. To nejdůležitější z programu institucí EU na jednom místě!
RADA EU
První den zasedání v dopolední části věnované oblasti mládeže Rada schválí závěry o společenství mladých lidí v Evropě založeném na evropských hodnotách pro společnou a bezpečnou Evropu a návrh usnesení o revizi pokynů pro řízení Dialogu EU s mládeží. Politická rozprava bude vedena na téma „Dezinformace, manipulace a hrozby v kyberprostoru a jejich dopad na životy mladých lidí“. V odpolední části věnované oblasti vzdělávání Rada schválí závěry o inkluzivních a na žáka zaměřených přístupech v předškolním a školním vzdělávání a usnesení Rady o označení společného evropského diplomu a dalších krocích směrem k možnému společnému evropskému diplomu. Dále má být přijat návrh doporučení Rady o Evropském sytému zajišťování kvality a uznávání ve vysokoškolském vzdělávání. Politická diskuse bude vedena na téma „Úloha Unie dovedností při posilování Evropského vzdělávacího prostoru“. Druhý den zasedání je dopoledne na programu agenda kultury a audiovize. Rada schválí závěry Rady o podpoře mladých umělců a kulturních a kreativních profesionálů v počátcích jejich kariéry a také závěry o posouzení právního rámce pro audiovizuální mediální služby a služby platforem pro sdílení videí. Politická rozprava bude vedena na téma „Budoucí program Kreativní Evropa a strategický rámec pro kulturu – Kulturní kompas“. V bodech „různé“ budou představeny priority nadcházejícího dánského předsednictví v Radě EU. Odpolední část se bude věnovat oblasti sportu. Rada schválí závěry k integrovanému přístupu k roli sportu a fyzické aktivity ve vzdělávacím kontextu. Politická debata se bude věnovat roli sportovců ve vytváření sportovní politiky. Delegaci povede náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy J. Miller a zástupce stálého představitele ČR v Coreperu I O. Hofmann.
Na programu neformálního zasedání ministrů pro energetiku je bod k obnově ukrajinské energetické infrastruktury a připravenosti na zimu na Ukrajině a v Moldavsku. Pracovní oběd bude na téma Právní sbližování Ukrajiny a Moldavska s acquis Evropské unie. Dále proběhne výměna názorů s výkonným ředitelem Mezinárodní agentury pro energii Fatihem Birolem ke zvyšování energetické bezpečnosti prostřednictvím lepšího přístupu ke klíčovým čistým technologiím. Delegaci povede zástupce vrchního ředitele sekce energetiky P. Binhack.
Na agendě zasedání Rady jsou dva diskuzní body. První je věnován obchodním vztahům EU s USA. V rámci druhého bodu se ministři budou věnovat evropské ekonomické bezpečnosti. Pracovní oběd proběhne k tématu obchodních vyjednávání. Delegaci ČR povede ministr L. Vlček.
COREPER
Coreper I dne 14. května 2025
- Zasedání Rady pro konkurenceschopnost (vnitřní trh, průmysl, výzkum a vesmír) ve dnech 22. a 23. května 2025 v Bruselu (příprava)
- Zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku ve dnech 5. a 6. června 2025 (stanovení agendy)
- Nařízení o Evropské agentuře pro námořní bezpečnost a o zrušení nařízení (ES) č. 1406/2002 (příprava na trialog)
- Směrnice o alternativním řešení spotřebitelských sporů (ADR) (příprava na trialog)
- Nařízení o udělování nucených licencí pro řešení krizí (příprava na trialog)
- Nařízení o veřejném rozhraní připojeném k systému pro výměnu informací o vnitřním trhu pro účely ohlášení vyslání pracovníků (návrh e-deklarace) (mandát pro vyjednávání s EP)
- Směrnice o prioritních látkách v oblasti vodní politiky (příprava na trialog)
Coreper II dne 12. a 14. května 2025
- Zasedání Rady pro obecné záležitosti dne 27. května 2025 (příprava)
- Ruská agrese proti Ukrajině (příprava na přijetí)
- Nařízení o opatřeních proti dopravcům, kteří usnadňují nelegální migraci (současný stav a vodítka pro další práci)
- Summit EU-UK (výměna názorů)
- Bezpečnostní a obranné partnerství mezi EU a UK (příprava na přijetí NBI)
- Zasedání Rady pro zahraniční věci dne 20. května 2025 (příprava)
- Nařízení SAFE (výměna názorů)
- Zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci dne 13. května 2025 (follow-up)
- Rozhodnutí o poskytnutí makrofinanční pomoci Egyptu (příprava na trilog)
- Nařízení o postupném zahájení provozu systému vstupu/výstupu (debriefing předsednictví o výsledcích trialogu a příprava na trialog)
- Nařízení, kterým se mění nařízení (EU) 2018/1806, pokud jde o revizi mechanismu pozastavení platnosti víz (příprava na trialog)
EVROPSKÝ PARLAMENT
V týdnu od 12. 5. zasednou k jednání parlamentní výbory EP.
Výběr bodů ze schůzí výborů EP:
- ENVI (12. 5.) – rozprava s komisařkou H. Lahbib na téma civilní ochrany, řízení rizik nebo strategie EU pro připravenost a dále 13. 5. debata s komisařem S. Séjourném ohledně dohody o čistém průmyslu nebo plánované revize nařízení k registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH)
- LIBE (13. 5.) – rozprava s komisařem M. Brunnerem o nové strategii pro vnitřní bezpečnosti Evropy, boji proti závažné a organizované trestné činnosti a o novém akčním plánu proti obchodování s drogami, střelnými zbraněmi a kyberkriminalitě
- BUDG a ECON (13. 5.) – posouzení provádění nástroje pro obnovu a odolnost (RRF)
- ITRE (13. 5.) – strukturovaný dialog s komisařkou T. Riberou nebo rozprava s EK ohledně dopadu cel na evropský průmysl
- AFCO (14. 5.) – debata s komisařem M. Šefčovičem o tématech jako návrhy EP na změny Smluv, potřeba reformy EU v širším kontextu budoucnosti Evropy, revize rámcové dohody o spolupráci mezi EP a EK, nadměrná regulace v EU či pozastavená jednání o vyšetřovacím právu EP
- INTA (15. 5.) – hlasování o zprávě o úpravě (resp. zvýšení) cel na hnojiva z Ruska a Běloruska za účelem snížení objemu jejich dovozu do EU
EVROPSKÁ KOMISE
Kolegium Komise zasedne ve středu 14. 5. Na programu kolegia figurují tyto body:
- Orientační debata k VFR /předsedkyně EK/
- Omnibus k zemědělství /R. Fitto a V. Dombrovskis/
EVROPSKÉ VÝBORY PČR
Ve středu 14. 5. zasedne k jednání VEZ PS PČR.
Program jednání VEZ:
- Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2024 /sněmovní tisk 964/0/ – Výdaje na programy spolufinancované z prostředků EU bez SZP; – Finanční mechanismy EHP a Norska a Program švýcarsko-české spolupráce; – Výdaje na platy a ostatní platby za provedenou práci v rámci čerpání výdajů na společné programy ČR a EU/FM; – Odvody do rozpočtu EU; – Čistá pozice ČR vůči EU
Společné sdělení Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o Strategii unie připravenosti
Autor: Úřad vlády