Světlana Chovancová: Češi přináší do evropských institucí selský rozum i smysl pro humor. V Bruselu to není žádné „o nás bez nás“.

V nejnovější epizodě podcastu Tvoříme Evropu přivítáme Světlanu Chovancovou, bývalou národní expertku na Generálním ředitelství Evropské komise pro životní prostředí (DG ENV).

Světlana Chovancová získala díky studijním i pracovním stážím v Krakově, Vídni, Bangkoku a Bruselu spoustu zahraničních zkušeností. Co by poradila zájemcům, kteří přemýšlí o práci v zahraničí? Co ji překvapilo na fungování EU? A jak těžké, je skloubit mateřství s prací v Evropské komisi?

Pro lepší orientaci přidáváme časovky témat:

0:28 Rada pro všechny zájemce o práci (stáž) v zahraničí

2:07 Co Světlaně dala první zahraniční zkušenost

2:57 Jak různé národnosti přistupují k práci

5:55 Co Češi přináší do evropských institucí?

7:20 Začátky v Bruselu

8:44 Co věděla Světlana o EU před nástupem do Evropské komise?

9:24 Je to diktát z Bruselu?

10:24 Hlavní úkol Světlany v EK

13:05 Tvorba legislativy ochrany půdy

15:33 Osobní ohlédnutí za 6 lety v Bruselu

17:11 Pracovní vs. rodinný život (mateřská v Bruselu)

20:54 Jak se změnil pohled Světlany na EU?

23:23 Jakou jednu věc by měl o EU vědět naprosto každý Čech?

Bylo těžké sladit dohromady práci v Evropské komisi a rodinu?

Za mě to bylo nesmírně náročné. Než si zvyknete na tu roli matky, že už nejste sama za sebe, ale že vás existenčně potřebuje druhá osoba … toto si musíte zpracovat v prostředí, které není váš domov, nemáte tam tu rodinu. Takže klíčová je role partnera, který je v tom s vámi. Ta mateřská je tam (v Belgii) opravdu krátká. Je vyžadováno, abyste se vrátili velmi brzy zpátky. Je to doopravdy jen několik týdnů a hodně to uteče. Je těžké to zprocesovat na osobní úrovni. My tady v ČR jsme zvyklí, že ty matky jsou déle doma. V Bruselu se vlastně nerozhodujete, tam máte nachystanou infrastrukturu na to, aby se matky vracely velmi brzo zpět do práce.

Jaké jste měla povědomí o Evropské unii, když jste poprvé nastupovala do Bruselu?

Upřímně, ne moc velké. Dokud jsem nedostala tu praktickou, reálnou zkušenost s fungováním evropských institucí, tak jsem měla hodně zkreslenou představu o tom, jak fungují. Nejvíce mě šokovalo, že tady v Čechách se Brusel interpretuje jako něco, na co nemáme vliv. Takhle to vůbec není. Naopak, členské státy jsou aktivně i pasivně vyzývány k tomu, aby se spolupodílely na legislativě, implementacích atd.

Sdílet tento příspěvek