Ministři obchodu členských států Evropské unie se ve čtvrtek 15. května sešli na zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu pro obchod. Jedním z hlavních témat byly obchodní vztahy mezi EU a USA. Unie zůstává nadále jednotná ve snaze o dosažení dohody se Spojenými státy, zároveň se však připravuje i na možná protiopatření pro případ, že probíhající jednání s Washingtonem selžou.
Ministři navázali na dubnovou mimořádnou debatu o dopadech amerických cel na evropský export a znovu apelovali na jednotný a trpělivý postup Evropské unie, která hodlá pokračovat ve snaze nalézt kompromis a dosáhnout dohody. Českou delegaci vedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který na jednání zdůraznil nutnost jednotného a pevného postupu evropských zemí vůči americkým clům.
„Naším jednoznačným zájmem je shoda na odstranění cel a ideálně nastavení takových podmínek, abychom se Spojenými státy vzájemně obchodovali bezcelně. To by bylo přínosné nejenom pro naše podniky, ale i pro ty americké,“ uvedl Vlček. Zároveň uvítal spuštění konzultace k možným unijním protiopatřením a vyjádřil přesvědčení, že se nakonec podaří dosáhnout vzájemně přijatelné dohody, ovšem s důrazem na opatrnost, aby se Evropa případnými kroky „nestřelila do vlastní nohy“, jak poznamenal.
Americká administrativa téhož dne navíc oznámila, že zrušila návrh na omezení vývozu pokročilých AI čipů, která by se týkala i Česka.
🇺🇸 Dobrá zpráva z USA
— Lukáš Vlček 🇨🇿 (@MinistrVlcek) May 15, 2025
Americká administrativa zrušila zařazení Česka do tzv. „Tier 2“ seznamu, který omezoval vývoz pokročilých AI čipů. Tento krok posiluje naši pozici jako důvěryhodného technologického partnera.
Téma bylo součástí mé nedávné pracovní cesty do Washingtonu, kde… pic.twitter.com/XLHKIx5EPC
Transatlantické hospodářské vztahy patří k těm nejrozsáhlejším v rámci světové ekonomiky. Evropská unie a Spojené státy se společně podílejí na téměř 30 % globálního obchodu se zbožím a službami a generují okolo 43 % světového HDP. Evropská komise proto intenzivně jedná s americkou administrativou o nalezení řešení současných cel. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič uvedl, že při středečním telefonátu s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem se obě strany shodly na zintenzivnění jednání o možné komplexní dohodě.
Evropská unie již 10. dubna o 90 dní odložila uplatnění plánovaných odvetných cel. Tato protiopatření měla původně vstoupit v platnost už 15. dubna, EU však jejich účinnost posunula poté, co americký prezident Donald Trump oznámil odklad plánovaného zvýšení amerických cel. Minulý týden Evropská komise oznámila, že zahájila veřejnou konzultaci o možných opatřeních proti americkým clům v případě, že k dosažení dohody s USA nedojde. Konzultace potrvá do 10. června. „Uvítali jsme spuštění veřejné konzultace k seznamu amerického zboží, kterého by se mohla dotknout unijní reakce, a budeme o něm diskutovat se zástupci byznysu. Například na pracovní skupině, kterou jsem nedávno v Česku ustanovil, a které se účastním “ dodal Vlček.
Zdroj: Rada EU, MPO, ÚV ČR, ČTK
Foto: Rada EU