Do Bruselu se sjeli ministři zemědělství, zabývali se dalším snižováním administrativní zátěže nebo přehodnocením zákazu používání olova

V pondělí 26. května se konala Rada pro zemědělství a rybolov. Ministři a ministryně jednali o dalším snižování byrokratické zátěže pro zemědělce i o aktuální situaci na trzích. Česká delegace také vyzvala k přehodnocení zákazu používání olova ve střelivu a rybářském náčiní. Rady se zúčastnil ministr zemědělství Marek Výborný.

Jednou z dlouhodobých priorit České republiky je zjednodušování společné zemědělské politiky (SZP) a snižování administrativní zátěže zemědělců i národních zemědělských institucí. Česko proto velmi vítá předložení návrhu na zjednodušení společné zemědělské politiky a snížení administrativní zátěže a kontrol.

„Administrativní zátěž vnímám jako jeden z hlavních důvodů, proč do zemědělství nevstupují mladí lidé,“ řekl ministr Výborný. Evropská komise v balíčku navrhuje například navýšení paušální platby pro malé zemědělce nebo snížení počtu kontrol díky využití moderních technologií.

Česká republika spolu s dalšími státy vyzvala na Radě k výraznému zjednodušení nařízení o odlesňování. V praxi se ukazuje, že by současný text přinesl neúměrnou administrativní zátěž. „Například po České republice se požaduje provádění 1 500 kontrol ročně oproti dosavadním 60,“ uvedl ministr Výborný. Česko tedy podporuje výjimky pro země, kde k odlesňování nedochází.

Česko spolu se Slovenskem představilo iniciativu, ve které vyzývá k přehodnocení navrhovaného zákazu využívání olova ve střelivu a rybářských potřebách.

Podle ministra Výborného by byly dopady návrhu zcela zásadním a nepřijatelným dopadem ohrožením obranyschopnosti a bezpečnosti EU. Upozornil i na to, že možné alternativy olova jsou drahé a mohly by vést k poklesu zájmu o vstup nových pracovníků do rybářského sektoru. Iniciativu podpořilo celkem 12 států. Mezi další body jednání patřilo i vyhodnocení situace na zemědělských trzích, zejména v souvislosti s obchodními vztahy s Ukrajinou a USA.

Česká delegace poděkovala Komisi za návrh mimořádné podpory v reakci na loňské povodně, která by měla dosahovat výše až 114 milionů EUR. Zároveň upozornila na přetrvávající problémy, se kterými se zemědělci potýkají. Jedná se například o vysoké náklady nebo nákazy zvířat. Dále také ministři upozornili na končící obchodní dohody EU s Ukrajinou. „Je nutné je co nejdříve revidovat, aby pravidla byla férová a předvídatelná jak pro naše zemědělce, tak pro partnery,“ uvedl ministr.

Zdroj: ÚV ČR, Ministerstvo zemědělství, Rada EU

Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek