Evropská kosmická agentura (ESA) si 30. května 2025 připomíná 50. výročí svého založení. Za půl století se ESA stala klíčovým hráčem v oblasti kosmického výzkumu, technologií a mezinárodní spolupráce. Česká republika, která je členem ESA od roku 2008, se významně podílí na jejích projektech a úspěších.
ESA vznikla 30. května 1975 sloučením dvou předchozích organizací: Evropské organizace pro výzkum vesmíru (ESRO) a Evropské organizace pro vývoj nosných raket (ELDO). Sídlo agentury se nachází v Paříži a v současnosti má 23 členských států. ESA provozuje řadu specializovaných center, včetně Evropského střediska pro astronauty (EAC) v Kolíně nad Rýnem a Střediska pro pozorování Země (ESRIN) ve Frascati u Říma.
Mise a úspěchy ESA
Během své existence ESA realizovala řadu významných misí. Mezi ně patří sonda Rosetta, která jako první lidské těleso obíhala kometu, a sonda Huygens, jež úspěšně dosedla na měsíc Titan. V posledních letech ESA spustila misi Juice, zaměřenou na průzkum Jupiterových měsíců, a Solar Orbiter, který studuje Slunce. Agentura také spolupracuje s NASA na programu Artemis, jehož cílem je návrat lidí na Měsíc a výstavba lunární stanice Gateway.
Česká republika a ESA: Partnerství pro budoucnost
Česká republika se stala členem ESA v roce 2008, ale spolupráce začala již dříve. Od té doby se české firmy a výzkumné instituce zapojily do téměř 500 projektů ESA, včetně vývoje komponent pro rakety Ariane 6 a sondy Juice. Na přelomu let 2027 a 2028 se očekává, že český pilot Aleš Svoboda absolvuje misi na Mezinárodní vesmírnou stanici jako člen záložního týmu ESA.
V březnu letošního roku bylo oznámeno, že české společnosti získaly zakázku na výrobu komponent pro vesmírné satelity v rámci mise LISA, a to v celkové hodnotě přesahující jednu miliardu korun. V uplynulých letech se české firmy v rámci projektů ESA podílely i na vybavení Mezinárodní vesmírné stanice, kam dodaly mechanismy pro rozvíjení solárních panelů nebo laserový terminál.
Oslavy a výhled do budoucna
K oslavám 50. výročí ESA se můžete připojit I vy. V rámci oslav bude 31. května 2025 do vesmíru vysílána skladba „Na krásném modrém Dunaji“ od Johanna Strausse mladšího, kterou provede Vídeňský symfonický orchestr. Tento symbolický akt má připomenout nejen výročí ESA, ale i 200. výročí narození skladatele a bude možné ho sledovat živě.
ESA zároveň představila strategii „ESA 2040“, která stanovuje cíle pro další dekády, včetně posílení evropské autonomie ve vesmíru, rozvoje nových technologií a udržitelného využívání kosmického prostoru.
Padesát let ESA je důkazem úspěšné evropské spolupráce ve vesmíru, na které se Česká republika aktivně podílí a plánuje v ní pokračovat i v budoucnu.
Foto: ESA