Analýza Evropské komise: EU se přibližuje ke klimatickým a energetickým cílům pro rok 2030

Evropská unie je podle Evropské komise na dobré cestě splnit své klimatické a energetické cíle pro rok 2030. Podle zveřejněného hodnocení Národních energeticko-klimatických plánů (NECPs) by mohlo dojít ke snížení čistých emisí skleníkových plynů o přibližně 54 procent ve srovnání s rokem 1990. Zmíněných 54 procent je těsně pod klimatickým cílem, který je 55 procent. Unie se zároveň blíží k dosažení podílu alespoň 42,5 procent obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě.

Evropská komise hodnotila finální podoby 23 národních plánů včetně českého. Tyto plány, které musí státy pravidelně předkládat, popisují, jak konkrétně chtějí přispět k unijním cílům v oblasti obnovitelných zdrojů energie a snižování emisí skleníkových plynů. 

Ukázalo se, že většina členských států výrazně vylepšila své dokumenty na základě doporučení Komise z prosince 2023. Evropská komise zároveň vyzvala Belgii, Estonsko a Polsko, aby co nejdříve předložily své finální klimaticko-energetické plány. Jejich cíle už sice byly do celkového hodnocení zahrnuty, ale Komise každý z těchto plánů posoudí samostatně až po jejich oficiálním odevzdání. Individuální hodnocení stále probíhá i v případě Slovenska, které svůj plán odevzdalo až 15. dubna.

Hodnocení Komise ukazuje, že i ve složitém geopolitickém a ekonomickém kontextu EU setrvává na svých klimatických závazcích. Investuje do čisté energetiky, posiluje průmyslovou konkurenceschopnost a sociální soudržnost. Kromě samotných plánů EU podporuje transformaci prostřednictvím iniciativ jako je Clean Industrial Deal či Akční plán pro cenově dostupnou energii, které mají mimo jiné přispět k dlouhodobě nižším a stabilnějším cenám energií.

Podle místopředsedkyně Komise Teresy Ribery aktualizované národní plány dokazují, že zelená agenda není jen cílem, ale cestou k modernizaci evropské ekonomiky. Ribera zároveň uvedla, že Unie musí začít budovat podmínky pro snížení emisí až o 90 % do roku 2040. Právě k tomuto cíli Komise chystá návrh, který plánuje zveřejnit do konce července.

Evropská unie v reakci na aktuální výzvy upravuje některé klimatické regulace – s cílem zachovat jejich účinnost, ale zároveň nabídnout větší flexibilitu členským státům. Tato pružnější pravidla mají zvýšit politickou schůdnost budoucích opatření, aniž by se snížila ambice.

Komisař pro klima Wopke Hoekstra připomněl, že emise v EU klesly od roku 1990 již o 37 %, zatímco ekonomika vzrostla o téměř 70 %. Podle něj je další pokrok závislý na investicích do čistých technologií, které otevírají nové trhy a posilují odolnost Evropy. Eurokomisař pro energetiku Dan Jørgensen doplnil, že obnovitelná energie se stává hlavním zdrojem elektřiny v EU a že pokračující snižování spotřeby energie je nezbytné pro dokončení energetické unie.

Současné hodnocení Komise tvoří základ pro další diskuzi o dekarbonizačním vývoji po roce 2030 a přechodu k klimatické neutralitě do roku 2050. Komise zároveň uvedla, že posílí spolupráci s členskými státy s cílem odstranit zbývající mezery a podpořit účinné provádění plánů. Do budoucna bude také revidována celková role NECPs jako nástroje řízení klimatické politiky.

Podle tzv. Nařízení o řízení energetické unie a opatření v oblasti klimatu musí členské státy pravidelně předkládat své národní energetické a klimatické plány (NECPs), které určují, jak plánují splnit cíle EU pro rok 2030. Tyto plány byly původně dokončeny v roce 2020 a následně aktualizovány s ohledem na legislativní balíček Fit for 55.

Komise zveřejnila hodnocení návrhů plánů v prosinci 2023. Finální verze měly státy dodat do 30. června 2024. Aktuálně publikovaný balíček obsahuje hodnocení 23 plánů, pracovní dokument Komise a doporučení k jejich implementaci.

Zdroj: Evropská komise
Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek