Kvůli užívání drog zemřelo v zemích Evropské unie, Norsku a Turecku v roce 2023 na 7500 lidí, což je zhruba o 400 více než rok předtím, uvádí ve své dnes zveřejněné výroční zprávě Agentura EU pro drogy (EUDA). Nejpoužívanější nelegální drogou zůstává konopí, u kokainu hlásí řada zemí rekordní nálezy a v Česku policie objevila zdaleka nejvíce laboratoří na výrobu metamfetaminu (účinná látka v pervitinu).
Nejčastější příčinou drogových úmrtí bylo požití opioidů v kombinaci s dalšími látkami. Heroin už ale není tak jako dříve zodpovědný za většinu předávkování vedoucích ke smrti a stále větší roli hrají opioidy jako metadon či buprenorfin, které se často používají i pro léčbu závislosti na narkotikách.
Z 29 sledovaných zemí bylo v roce 2023 hlášeno kolem 1,6 milionu porušení zákona v souvislosti s drogami, což od roku 2013 představuje nárůst o 30 procent. Nejčastější prohřešky – 1,3 milionu – se vztahovaly k držení drog pro vlastní potřebu a nejvíce porušení zákona se týkalo konopí.
To podle odhadu v roce 2023 alespoň jednou užilo 24 milionů Evropanů ve věku od 15 do 64 let a zhruba 4,3 milionu (1,5 procenta v této věkové kategorii) jich tuto látku užívá každý nebo téměř každý den. U častých konzumentů této drogy, s níž v Evropě existuje trh o objemu 12,1 miliardy eur (300 miliard Kč), je největší pravděpodobnost, že jim užívání konopí způsobí zdravotní problémy.
Ještě vážnější komplikace konzumentům způsobuje kokain, který v roce 2023 stál za 25 procenty případů (1695), kdy lidé přicházeli na pohotovosti nemocnic kvůli akutní intoxikaci drogami, což je nejvíce ze všech drog. Kokain byl také nejčastěji používanou nelegální stimulační drogou, když ho užilo přibližně 4,6 milionu Evropanů.
O jeho široké dostupnosti na evropském trhu podle zprávy svědčí to, že už sedmý rok v řadě země zaznamenaly rekordní záchyt této nelegální látky. Celkem šlo o 419 tun, což je zhruba o 30 procent více než v roce 2022, kdy to bylo 323 tun. Téměř tři čtvrtiny celkového množství se podařilo zachytit úřadům v Belgii (123 tun), Španělsku (118 tun) a Nizozemsku (59 tun).
Česká republika je ve zprávě nejčastěji zmiňována v souvislosti s výrobou a užíváním metamfetaminu. O uzavření laboratoří na výrobu této drogy v roce 2023 informovalo sedm členských zemí EU, a právě v Česku jich bylo 189 z celkového počtu 250, což jsou více než tři čtvrtiny. Mezi lidmi, kteří poprvé kvůli závislosti na drogách nastoupili léčbu, tvořili v ČR uživatelé pervitinu více než 30 procent, stejně jako na Slovensku a v Turecku.
V Česku je také nejvyšší podíl vysoce rizikového užívání metamfetaminu. Z několika zemí, které k tomu uvedly údaje, je poslední Kypr (0,71 na 1000 obyvatel) a první ČR s 5,48 na 1000 obyvatel. Časté je rizikové užívání této drogy také na Slovensku s 3,9 na 1000 obyvatel.
Zpráva Agentury EU pro drogy, která má více než 220 stran, také varuje před zvyšujícím se rizikem širokého rozšíření ketaminu, novými syntetickými drogami či ekologickými dopady jejich produkce. Například výroba jednoho kila MDMA (extáze) s sebou nese 58 kilogramů toxického odpadu.
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash