Kulatý stůl: Evropská unie a hybridní hrozby

V pátek 6. června 2025 proběhl kulatý stůl Národního konventu o EU na téma “Evropská unie a hybridní hrozby: pozice Česka a výzvy, příležitosti či budoucnost evropské demokracie”. Diskuze se soustředila na otázku, jak by EU a také Česko mělo efektivně reagovat na stále silnější hybridní působení ze strany třetích stran. Debata se zaměřila také na téma ochrany demokratických procesů a integrity voleb, která je v poslední době stále častěji zpochybňována jak ze strany vnějších aktérů, tak hráčů na domácím politickém poli.

Hybridní hrozby představují jednu z nejdynamičtějších a nejzávažnějších bezpečnostních výzev současnosti pro Evropskou unii i její členské státy, včetně České republiky. Moderní hybridní hrozby přesahují rámec tradičních vojenských konfliktů a zasahují širokou škálu oblastí – od kognitivních informačně-psychologických operací, dezinformací a propagandy, přes působení v kyberprostoru, ekonomickém sektoru a sektoru kritické infrastruktury a informačních systémů, až po kulturně-společenské vměšování, realizaci cílených sabotáží a ovlivňování demokratických procesů a voleb.

Hrozba ovlivnění demokratických procesů je v posledních letech aktuální i v ČR, kde v říjnu 2025 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Zde existuje riziko zvýšené vlny dezinformačních kampaní, kybernetických útoků na volební infrastrukturu a manipulace veřejného diskurzu. Letošní volby tak budou testem schopnosti českého státu odolat pravděpodobným hybridním hrozbám a vlivovým aktivitám ze zahraničí.

Národní konvent o EU je platforma, která formou konstruktivní debaty o směřování a prioritách ČR v EU spojuje zástupce vlády, samospráv, parlamentu i evropských institucí se zástupci odborné veřejnosti, neziskového sektoru, sociálními partnery a dalšími. Výsledkem jednání kulatých stolů jsou doporučení pro vládu a další orgány státní správy.

I dnes se v Hrzánském paláci v Praze k diskuzi o současných hybridních hrozbách setkalo několik desítek zástupců státní správy, akademické sféry a odborné veřejnosti. Účast byla možná také online. Odborným garantem kulatého stolu byla Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Kulatý stůl diskutoval o těchto otázkách:

  1. Jaké konkrétní typy hybridních hrozeb představují největší riziko pro EU a ČR?
  2. Jak by se vůči hybridním hrozbám měla EU chránit a jaké priority by měla v této oblasti prosazovat Česká republika? Jaké překážky brání efektivnější spolupráci mezi členskými státy navzájem a mezi nimi a institucemi EU?
  3. Jak by měla EU chránit demokratické procesy a jak může aktivně přispět Česko?
  4. Jakou roli v odolnosti Česka a EU vůči hybridním hrozbám hrají občanská společnost a jednotlivý občan?

Sdílet tento příspěvek