Co skutečně trápí Evropany a jak si představují spravedlivější společnost? To odhalují výsledky nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, které ukazují, že většina obyvatel EU chce kvalitnější veřejné služby, dostupné bydlení i férové podmínky na trhu práce – a očekává, že se bude právě do těchto priorit investovat.
Podle průzkumu považuje 86 % Evropanů za důležité rozvíjet digitální dovednosti, 82 % podporuje přípravu pracovníků na budoucí povolání a 80 % chce podporu pro ty, kdo přijdou o práci. Respondenti by měli zájem i o rozpočet na osobní vzdělávání a celoživotní učení, čehož by využily tři čtvrtiny lidí.
Ačkoliv 85 % Evropanů je se svou prací spokojeno, mnozí se obávají nedostatečné mzdy (72 %), nedostatku pracovních míst (64 %) či ztráty hodnoty svých dovedností (59 %). Největší starost Evropanům dělá drahota (88 %), nedostatečná kvalita veřejných služeb (87 %), dětská chudoba (84 %) a dostupnost bydlení (82 %). Většina občanů EU pak podporuje investice do rekvalifikací, vzdělávání pro udržitelná pracovní místa i pomoc mladým lidem a rodinám.

Češi patří k nejspokojenějším národům, pokud jde o zaměstnání – 90 % z nich je se svou prací spokojeno. Kvalitu zdravotní péče i sociálních služeb rovněž hodnotí lépe než unijní průměr. Naopak bydlení vnímají hůře: jen 28 % je s ním spokojeno a 34 % považuje situaci s dostupností bydlení za nevyhovující. Češi mají také obavy z rostoucích nákladů na bydlení (66 %) nebo nedostatku práce (60 %).

Shrnutí průzkumu ukazuje, že Evropané podporují investice, které posilují spravedlnost, rovné příležitosti a kvalitní služby. Upřednostňují investice do rozvoje dovedností a dostupnosti sociální podpory. Očekávají také, že tyto oblasti budou i nadále prioritou evropských politik. Evropský sociální fond plus (ESF+) s alokací 142,7 miliard eur do roku 2027 hraje klíčovou roli v podpoře těchto aspirací a také zajištění, aby se investice do spravedlnosti promítly do hmatatelných zlepšení každodenního života všech občanů EU.
Zdroj: Eurobarometr, European Social Fund
Foto: Adobe Stock