Česko v EU volá po jednodušším AI Aktu. Chce ulevit firmám a podpořit inovace

Česká republika spolu s dalšími státy EU aktivně prosazuje zjednodušení pravidel pro umělou inteligenci v rámci nového Aktu o umělé inteligenci (AI Aktu). Cílem je snížit administrativní zátěž, která by mohla brzdit rozvoj umělé inteligence zvláště u malých a středních podniků, které jsou páteří evropské ekonomiky.

Konkrétní návrhy na zjednodušení, o kterých se v minulém týdnu na Radě pro telekomunikace diskutovalo, se týkají několika oblastí. Česká republika spolu s Francií například navrhla zvážit odložení účinnosti některých částí AI Aktu. To by poskytlo firmám i úřadům více času na přípravu a zajištění nezbytných technických standardů. Mezi dalšími návrhy bylo také zavedení jednotných kontaktních míst pro reportování o plnění povinností nebo průběžné vyhodnocování dopadů legislativních návrhů. Nejde přitom o snahu pravidla zcela zrušit, jak zdůraznilo Španělsko, ale o jejich rozumné a pragmatické nastavení.

„Jsme toho názoru, že regulační a administrativní zátěž by se mohla snížit, abychom podpořili inovace v EU. K dosažení tohoto cíle jsem vyzval k diskuzi o možnosti odložit účinnost některých částí AI Aktu o dva roky,“ shrnul postoj Česka náměstek ministra průmyslu a obchodu a vládní zmocněnec pro umělou inteligenci Jan Kavalírek, který delegaci v Lucemburku vedl.

Otevření diskuze o zjednodušení AI Aktu získalo na jednání podporu 6 států a vstřícně se k ní postavila i Evropská komise. Ta přislíbila, že se těmito podněty bude zabývat v rámci připravovaného podzimního „digitálního balíčku“. Finská komisařka Henna Virkkunen připustila, že pokud nebudou včas k dispozici potřebná vodítka a standardy, zváží odložení účinnosti relevantních částí AI Aktu.

AI Akt je první komplexní právní rámec pro umělou inteligenci na světě. Jeho smyslem je zajistit, aby byly systémy AI používané v EU bezpečné, transparentní a respektovaly základní práva občanů. Nařízení zavádí přístup založený na míře rizika – čím vyšší je potenciální riziko dané technologie pro společnost, tím přísnější pravidla pro ni platí. Nejpřísnější požadavky se tak vztahují například na nástroje pro výběr zaměstnanců, hodnocení studentů, diagnostiku ve zdravotnictví nebo systémy v kritické infrastruktuře.

Zdroj: Rada EU, MPO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek