Rozhodnutí gruzínské vládnoucí strany přerušit přístupová jednání s Evropskou unií je v rozporu s vůlí velké části obyvatel Gruzie i s politikou předchozích vlád této jihokavkazské země. Dnes to podle agentury Reuters řekl velvyslanec EU v Gruzii Pawel Herczyński. Premiér Irakli Kobachidze ve čtvrtek oznámil, že po „kaskádách urážek“ ze strany sedmadvacítky Tbilisi do konce roku 2028 nebude jednat s EU o vstupu.
„To, co se stalo včera (ve čtvrtek – pozn. ČTK), je jasně v rozporu… s politikou všech předchozích gruzínských vlád i s přáním velké většiny obyvatel Gruzie,“ citovala Herczyńského agentura Interpress. „Je to podle mě velmi smutné a zdrcující,“ dodal polský diplomat. Agentura Reuters ve čtvrtek napsala, že podle průzkumů veřejného mínění 80 procent Gruzínců podporuje členství své země v EU. Herczyński také uvedl, že situací v Gruzii se budou zabývat unijní ministři zahraničí na své schůzce 16. prosince.
Nejmenovaný gruzínský diplomat řekl agentuře Reuters, že zatím 114 diplomatů podepsalo otevřený dopis, ve kterém se píše, že rozhodnutí vlády je v rozporu s gruzínskou ústavou. Jde o pracovníky ministerstva zahraničí působící jak v Gruzii, tak na jejích zastupitelských úřadech. Podle portálu civil.ge v dopise varovali, že „okno pro rozšíření EU, které je nyní otevřené, už znovu otevřené být nemusí“. Píší, že pokud země sejde z proevropské cesty, riskuje izolaci. „Bez podpory západních partnerů bude Gruzie nadále čelit hrozbám, které zesílí v souvislosti s aktuálním vývojem v mezinárodním a bezpečnostním prostředí,“ uvedli diplomaté.
V gruzínské ústavě je zakotvený cíl, jakým je připojení země k EU. Vládnoucí strana Gruzínský sen tvrdí, že to tak nadále platí, Kobachidze však ve čtvrtek řekl, Tbilisi „otázku otevření jednání s EU nezařadí na pořad dne do roku 2028“.
Gruzie, bývalá sovětská republika, oficiálně získala status kandidáta členství v EU v prosinci 2023, ale Brusel od té doby proces zmrazil a obvinil vládu Gruzínského snu z vážných prohřešků proti demokracii. Jde zejména o zákon o zahraničním vlivu a zákon týkající se práv lidí z komunity LGBT+, pro něž se Gruzínský sen podle kritiků inspiroval v Rusku. Politici Gruzínského snu naopak kritizují EU i USA a tvrdí, že unie a Washington chtějí Gruzii zatáhnout do války mezi Ruskem a Ukrajinou.
Proti rozhodnutí Gruzínského snu zastavit jednání s EU o vstupu ve čtvrtek večer v Tbilisi protestovaly tisíce lidí. Policie proti nim použila vodní děla a slzný plyn a zadržela více než 40 osob.
Zdroj: ČTK, Evropská komise