Krize v Rumunsku by mohla skončit i pozastavením členství v EU

16.07.2012
čtk

Politická krize v Rumunsku by mohla vyústit v pozastavení členství v EU. S odvoláním na bruselské diplomaty to napsala agentura DPA. Ve čtvrtek unijní prezident Herman van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso vyjádřili rumunskému premiérovi Victoru Pontovi „hluboké znepokojení“ nad sporným způsobem sesazení prezidenta Traiana Baseska.

Pozastavit členství unijnímu státu v případě „závažného porušení“ demokratických hodnot umožňuje článek sedm smlouvy o EU, který nebyl doposud nikdy uplatněn. Evropská komise podle bruselských diplomatů od Ponty očekává, že v zemi odvolá mimořádná opatření a obnoví pravomoci ústavního soudu. V případě, že by se situace „nadále zhoršila“, není prý vyloučeno ani pozastavení rumunského členství.

Evropská unie také s rozpaky hledí na referendum, ve kterém mají 29. července Rumuni rozhodnout o sesazení Baseska. Vládní socialisté dnes podle Reuters navrhli, že by mohlo trvat dva dny. Tím by se zvýšila šance, že účast přesáhne 50 procent, což pro jeho platnost požaduje EU. Tuto podmínku ale vládní poslanci zrušili.

Ostrý tón Bruselu se nelíbí úřadující hlavě státu, kterým je dočasně předseda senátu Crin Antonescu. Ten v pátek v Bukurešti prohlásil, že Rumunsko nepřijímá příkazy ze zahraničí.

Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová ve středu označila politickou krizi v Rumunsku za „vážné nebezpečí“ a varovala, že by krize mohla zabránit plné integraci této země do EU. Narážela hlavně na to, že Rumunsku může být dále bráněno v připojení k schengenskému prostoru volného pohybu osob.

Vztah Ponty a středopravicového Baseska doprovází řada sporů. Levice již v minulosti pohrozila, že prezidenta sesadí. Parlament pro jeho odchod z funkce hlasoval v pátek, v pondělí ústavní soud rozhodl o tom, že proces sesazení byl v souladu s ústavou. Definitivně musí zbavení Baseska úřadu odsouhlasit voliči ve zmíněném referendu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek