04.06.2009
čtk – aktualizováno
Státy Evropské unie se dohodly na mechanismu výměny informací o zadržovaných z amerického věznice Guantánamo, které by chtěla některá unijní země přijmout na svém území. Daný stát by měl partnerům poskytnout data o vězni ještě před tím, než o jeho přijetí rozhodne. O schválení závěrů, které připravilo české předsednictví EU, dnes ČTK informoval důvěryhodný diplomatický zdroj.
Uzavření kontroverzní americké věznice ležící na Kubě nařídil v lednu prezident Barack Obama, podle něhož se tak má stát do roka. Obama následně požádal evropské partnery, zda by byli ochotni přijmout některé vězně. Týkat by se to mělo asi několika desítek osob, které by měly zamířit do Evropy. Jde o ty, kteří nebyli obviněni a jsou před zákonem bez poskvrny, avšak u nichž hrozí, že by jim v případě návratu do domovských zemí hrozila represe od tamních režimů.
Ochotu přijmout je vyjádřily třeba Španělsko, Portugalsko, Británie či Francie, proti jsou mimo jiné Rakušané. Přijmout někoho nemá v plánu ani Česko, jak dnes potvrdil ministr vnitra Martin Pecina.
Věznici, na níž USA zadržují osoby podezřelé z terorismu, opakovaně kritizovala řada evropských zemí a ochránci lidských práv. Důvodem byly podmínky či to, že tam lidé byli drženi dlouhodobě bez obvinění či bez rozhodnutí soudu.
Zařízení funguje od ledna 2002, kdy tam byli dopraveni první zadržení podezřelí z teroristických akcí či z příslušnosti k hnutí Taliban nebo k teroristické síti Al-Káida. Od té doby prošlo věznicí přibližně 770 lidí, z nichž většina nebyla nikdy obviněna a roky neměla ani přístup k právníkům. Asi 530 z nich už bylo propuštěno.
Problém je v tom, na což upozorňují kritici přijímání vězňů v Evropě, že někteří z propuštěných se následně zapojili do radikálních aktivit. Podle týdeníku The Economist, který se odvolává na údaje amerického ministerstva obrany, se to týká zhruba 14 procent z 530 propuštěných.
Autor: Euroskop