FTD: Evropa z Obamy stále nadšená, naopak to platí méně

01.04.2009
čtk

Evropské nadšení z nového amerického prezidenta Baracka Obamy ještě neopadlo a evropské země by měly vyjít vstříc požadavkům Washingtonu na přijetí dalších opatření proti hospodářské krizi. Naznačuje to před londýnským jednáním zemí G20 a summity NATO a EU-USA v dnešním vydání list Financial Times Deutschland (FTD), jenž stejně jako německý list Rheinische Post vidí pnutí v transatlantických vztazích převážně v ekonomické sféře. Největší regionální list v Německu naznačuje, že Severoatlantická aliance by Obamovi neodporovala, kdyby opustil plány na vybudování prvků protiraketové obrany v Polsku a Česku.

Financial Times Deutschland tvrdí, že zatímco v USA už Obamova oblíbenost opustila úroveň hodnou mesiáše, v Evropě ještě nadšení neopadlo. Americký prezident si podle FTD může být jistý tím, že jeho příznivci na této straně Atlantiku jej budou vítat se stejným entuziasmem jako loni v létě, kdy byl ještě prezidentským kandidátem a nechal Evropany snít o novém začátku transatlantických vztahů.

Mezitím se však kromě jarních pocitů dostavilo na straně Ameriky i chladné vystřízlivění. Evropané totiž podle listu dosud vnímají obnovené přátelství jako jednosměrnou ulici. Zatímco Obama vyšel Evropě vstříc v řadě záležitostí od regulace finančního trhu až po klimatickou politiku, Evropa se naopak téměř nehýbe a téměř se chová, jako by v Bílém domě stále seděl prezident, jenž o spolupráci nemá skutečný zájem, upozornil ekonomický deník.

Kdo chce opravdu nový začátek ve vztazích s Washingtonem, musí být podle listu ochoten i ke spravedlivému rozdělení břemen, což se týká stabilizace Afghánistánu a ještě více konjunkturní politiky, o niž jde na summitu G20. Asi nepůjde dohromady, když Evropané Obamu uvítají jásotem, ale odmítnou jeho žádost o další státní intervence proti globální krizi coby ‚cestu do pekel‘, aniž by o tom vůbec chtěli vážně hovořit, napsal respektovaný deník se zjevným odkazem na nedávný kontroverzní výrok českého premiéra Mirka Topolánka v Evropském parlamentu.

Na Obamově evropské cestě se ukáže, kdo je jen tleskač, který pouze využívá oblíbenosti nové tváře, a kdo nový začátek v transatlantické spolupráci bere vážně. Kdo se chce počítat do druhé skupiny, nesmí jít Obamovi v ústrety s prázdnýma rukama, uzavřel FTD.

Deník Rheinische Post napsal, že první dubnový týden se svými krizovými konferencemi a summity NATO a EU je zkouškou fungování západního světa. Pokud ještě existuje, dovolí mu nová světová hospodářská krize znovu povstat, ukáže se americký prezident Obama jako mág jeho renesance? Evropané by to potřebovali, napsal západoněmecký deník.

Američané přitom chtějí zachránit kapitalismus i sami sebe, a proto Obama svou zemi zaplavil bilionem nově vytištěných dolarů. Z toho mají Evropané panický strach. Ze staré zažrané zkušenosti se obávají inflace, vysvětluje list, proč Evropa nepovažuje Obamu za léčitele.

V bezpečnostní politice komentátor listu očekává z evropské strany větší vstřícnost. Pokud Rusové mimo jiné vypomohou s tlakem na Írán, aby se vzdal svých jaderných zbraní, dá prý americký prezident na oplátku k dispozici raketovou obranu v Polsku a Česku. Možná. Jubilejní konference NATO ve Štrasburku mu nebude odporovat. Každopádně Němcům je ropa z Ruska milejší než v Polsku umístěné americké rakety, jejichž smysl nikdo pořádně nechápe, napsal Rheinische Post.

Americko-evropský summit v Praze je podle listu naplánován jako demonstrativní přátelské setkání a znamení toho, že strašlivá doba Bushova unilateralismu je minulostí. Císařské město se vyparádí a Obama ocení, jak nádherné jsou mosty nad Vltavou, předpokládá deník vycházející v Düsseldorfu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek