19.02.2009
čtk
Čeští vědci zahájí provoz tokamaku COMPASS, který má ambice stát se centrem výzkumu jaderné fúze ve střední Evropě. Slavnostního spuštění se kromě vedení Akademie věd a českých vědců zůčastní i zástupci Evropského společenství pro atomovou energii (EURATOM).
Projekt zahájilo v červenci 2005 přijetí britské nabídky na převzetí a reinstalaci tokamaku, který United Kingdom Atomic Energy Autority provozovala v Culham Science Center. Tokamak, který váží 21 tun, byl ve Velké Británii rozebrán a postupně převážen do pražského Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. Projekt finančně podpořila česká vláda.
Tokamak COMPASS podpoří fyzikální výzkum horkého plazmatu v rámci úsilí ovládnout termojaderné slučování, které patří k intenzivně studovaným zdrojům energie pro 21. století. Výstupy budou využity při výstavbě a provozu nově budovaného termojaderného reaktoru ITER v jihofrancouzském Cadarache. Konfigurace magnetického pole, které udržuje žhavé plazma pod kontrolou, je v obou zařízeních takřka shodná.
V reaktorech nynějších atomových elektráren vzniká energie štěpením atomů s těžkými jádry. Termonukleární reaktory, které při fúzi nevytváří radioaktivní odpad, slučují atomy s lehkými jádry na atomy s jádry těžšími. Uvolní tak obrovskou energii, kterou potřebovaly částice lehčích atomů, aby držely pohromadě, a která je mnohem větší než ta, která vzniká při štěpení atomů.
Autor: Euroskop