Zástupci zemí EU budou v Praze řešit bezpečnou energetiku

25.01.2009
čtk

Bezpečná a udržitelná energetika pro Evropu je tématem jednání předsedů parlamentních výborů ze zemí EU, které se uskuteční v pondělí v Praze.

Zúčastní se jej mimo jiné i eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs a eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas. Jejich českými protějšky budou ministři Martin Říman a Martin Bursík, kteří mají představit priority českého předsednictví EU v těchto oblastech.

Mezi tři hlavní priority předsednictví patří energetická bezpečnost. Říman ve středu v Evropském parlamentu vyzval EU k investicím do posílení energetické infrastruktury. Evropa se opakování energetické krize, kterou bylo zastavení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu, podle ministra vyhne pouze diverzifikací zdrojů i transportu energie a zlepšením energetické propojenosti mezi jednotlivými členskými státy. Říman zmínil projekt takzvaného jižního koridoru, který znamená propojení plynovodů a ropovodů ze střední Asie do Evropy přes Blízký východ a Turecko.

V čele ekologických priorit českého předsednictví jsou ochrana klimatu a životního prostředí, za nimiž následují udržitelná spotřeba a výroba a ochrana biologické rozmanitosti.

Šéfové parlamentních výborů si začátek oficiálního setkání naplánovali už na dnešek při večeři v sídle Senátu, kam se k pracovní části jednání sejdou v pondělí. Dopoledne mají mluvit o konkurenceschopnosti v energetice a evropské energetické bezpečnosti s důrazem na stav trhu s energiemi. Zejména východoevropské země v uplynulých dnech potrápilo zastavení dodávek plynu z Ruska kvůli sporu s Ukrajinou.

Prezentace řečníků se soustředí například na současný stav jednání o takzvaném třetím liberalizačním balíčku a klimaticko-energetickém balíčku. Tématem by měl být také Druhý strategický energetický přezkum, který je aktuálním počinem Evropské komise v této oblasti, uvádějí organizátoři na parlamentním webu.

Odpolední část pondělního programu bude podle nich zaměřena na změny klimatu s přihlédnutím ke klimaticko-energetickému balíčku, který má unii pomoci dosáhnout cíle snížit emise skleníkových plynů o pětinu do roku 2020 oproti úrovni z roku 1990. Účastníci setkání se budou věnovat také jednáním o snižování emisí skleníkových plynů po roce 2012 s ohledem na výsledky konferencí v Poznani a Kodani. Bursík již dříve naznačil také, že české předsednictví by se mělo soustředit na přípravu mezinárodní smlouvy, která po roce 2012 nahradí protokol o snižování emisí skleníkových plynů z japonského Kjóta.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek