Dodávky plynu z Ruska do ČR zastaveny, odběratelé to prý nepocítí

07.01.2009
čtk

Dodávky plynu do České republiky z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko byly v noci zcela zastaveny. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský s tím, že v průběhu noci Transgas vyjednal zvýšení dodávek plynu severní cestou. Společnost proto nepředpokládá, že by zastavení dodávek z Ruska mělo mít dopad na české odběratele. Úplné zastavení dodávek ohlásilo i Slovensko.

Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali v úterý tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů metrů krychlových denně, uvedl Chalupský. Nepředpokládáme, že by tato situace měla mít dopad na naše odběratele v České republice, dodal. Žádná zvláštní opatření společnost podle něj proto nechystá.

Transgas nyní zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících, uvedla společnost v tiskovém prohlášení. Zároveň se nám podařilo ve spolupráci s koncernem RWE zajistit větší dodávky zemního plynu. Ty proudí do České republiky severní cestou společně s norským plynem a plně kompenzují vzniklou situaci, dodala firma.

Dodávky ruského plynu přestaly jít i na Slovensko, uvedl Ľubomír Tuchscher zo Slovenského plynárenského priemyslu. Domácnosti podle něj dostávají plyn bez omezení. Slovensko v úterý vyhlásilo nouzový stav, dopoledne bude jednat krizový štáb.

S potížemi v důsledku nižších nebo žádných dodávek plynu se potýká řada evropských zemí. V úterý se zcela bez dodávek ocitl Balkán, Rakousko dostávalo o 90 procent a Francie o 70 procent plynu méně než by měly, Turecko zvažuje nabídku Íránu, že bude plyn odebírat od něj. Energetické firmy v Německu varovaly, že největší evropská ekonomika se může potýkat s nedostatkem plynu.

Důvodem krize je spor Ukrajiny s Ruskem; Ukrajina údajně nechce přistoupit na nové obchodní podmínky a platit za ruský plyn tržní ceny. Šéf ukrajinského Naftogazu Oleh Dubyna bude o situaci ve čtvrtek jednat s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem.

Nynější spor není první, který mezi sebou obě země mají. Podobná situace nastala před třemi lety, tehdy ale byla Česká republika problémů prakticky ušetřena.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek