06.01.2009
čtk
Tisk řady evropských zemí se dnes v komentářích shoduje na tom, že snaha Evropské unie zprostředkovat příměří mezi Izraelem a Hamasem v pásmu Gazy je v současnosti prakticky bez šance na úspěch. Platí to jak pro snahu českého předsednictví EU, tak francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tisk se pozastavuje i nad otázkou, proč má EU tak malý politický vliv v Gaze, když do jejího fungování vkládá významné prostředky.
Aby šlo zprostředkovat příměří, musí existovat vůle zastavit boje, píše francouzský deník Dernieres Nouvelles d’Alsace. Mezi Hamasem a Izraelem je dialog nepředstavitelný. Pro prezidenta Sarkozyho jde tedy o úkol na úrovni ‚mission impossible‘, právě tak jako pro evropskou trojku vedenou českým předsednictvím Unie, dodává list. Praha se podle něj snaží ze všech sil nějakým způsobem zapojit do řešení Spojené státy, ty se ale zatím zajímají spíš o nástup Baracka Obamy do prezidentského úřadu než o pásmo Gazy. O vítězství Izraelců nikdo nepochybuje. Nesmí se ale zapomínat, že vojenské vítězství není totéž co politické, varuje deník.
Řada francouzských listů věnuje větší pozornost cestě prezidenta Sarkozyho, od které očekává větší úspěch, než unijní delegaci vedené šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. I když je to Česká republika, která nyní vede unii, eurofobie jejích vedoucích představitelů není pro nikoho tajemstvím. Jejich ministr zahraničí se tedy jen spokojí s tím, že vede delegaci do Ramalláhu. V západním světě zela diplomatická díra. Sarkozy ji zaplnil. Jak to ohodnotil jeden americký deník, stal se ‚samozvaným lídrem v době krize‘. Je to role, která mu nemůže vadit, soudí Vosges Matin.
List France Soir označuje Sarkozyho za vojáka míru, Le Monde zpochybňuje veškeré mírové iniciativy: ať již přicházejí z EU či z OSN, snahy o zprostředkování jsou odmítány. List Libération zdůrazňuje vážnost humanitární krize v Gaze, která je kritická, a komunistický deník L’Humanité uvádí, že je zapotřebí zachránit Palestinu, protože navzdory všem mezinárodním výzvám k příměří Izrael pokračuje v agresi.
Nizozemský deník de Volkskrant se pozastavuje nad tím, že EU pumpuje ročně do palestinské autonomie stamiliony eur, ale jakmile jde o její politický vliv na Blízkém východě, pak hraje stěží roli statisty. Brusel platí, Washington rozhoduje, stěžují si evropští politici již řadu let. A právě nyní, kdy je dosavadní prezident USA George Bush už politicky mrtev a Barack Obama čeká na převzetí kormidla, se Evropanům jakoby otvírá vhodný okamžik uplatnit se na diplomatické scéně. Bohužel ale dělají evropské pokusy o uplatnění vlivu na krizi kolem Gazy poměrně chaotický dojem, píše list.
Rakouský deník Kurier ale míní, že Evropané mají povinnost se o vyřešení krize pokoušet i tehdy, když jsou vyhlídky na úspěch mizivé. Spojené státy se reflexivně postaví proti zbytku Rady bezpečnosti OSN, pokud hrozí nebezpečí odsouzení Izraele. Tyto postoje jsou staré jak sám stát Izrael. Skutečnost, že se to v dohledné době rozhodně nezmění, vyvolává frustraci nejen v arabském světě. Že Evropané přesto bez vyhlídky na úspěch vysílají do krizového regionu delegace, je prakticky jejich povinnost. Heslem je zvyšovat tlak – každý den a na obě strany, uzavírá list.
Vlivný rumunský deník Romania libera se zastává Česka ve věci údajného uřeknutí o obranném charakteru izraelské akce v Gaze. Prohlásit, že izraelská akce v Gaze má defenzivní charakter, je zcela patřičné. Skutečnost, že Brusel a Paříž přiměly české předsednictví EU toto hodnocení korigovat, nemění nic na jeho prosté pravdivosti. Pokud unijní diplomacie skutečně existuje, v blízkovýchodní otázce nedělá nic jiného, než že pokračuje v kontraproduktivní hře na etický relativismus. Hamas je ale i podle evropských měřítek teroristickou organizací a stát Izrael má právo na sebeobranu, zdůrazňuje list.
Autor: Euroskop