STEM pro ČT: Hnutí Libertas by v ČR podpořila až pětina lidí

31.12.2008
čtk

Až pětina lidí zvažuje, že by příští rok v červnu mohla ve volbách do Evropského parlamentu (EP) volit českou pobočku euroskeptického hnutí Libertas irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. Zjistil to průzkum agentury STEM pro Českou televizi (ČT), která o něm dnes informovala. Stranu, která chce s hnutím spolupracovat, zvažuje založit výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause Petr Mach.

Průzkum STEM zjistil, že českou pobočku Libertas by mohlo podpořit 22 procent lidí. Podle ředitele STEM Jana Hartla je ale toto číslo zatím spíše iluze, skutečnost bude záviset hlavně na srozumitelnosti strany pro voliče. V těch datech to vypadá jakoby obecně přijatelný subjekt, který jde napříč všemi sociálními skupinami, ale ve skutečnosti to bude konglomerát velmi protikladných až rozporných motivací, řekl Hartl ČT.

Potenciální voliči české pobočky Libertas jsou podle průzkumu ve všech skupinách populace bez rozdílu věku nebo vzdělání, nejvíce jich ale měla mezi lidmi, kteří dosavadní neschválení Lisabonské smlouvy Českem považují za výhodu při nastávajícím českém předsednictví EU.

ČT uvedla, že příprava nové strany finišuje – 12. ledna má Mach oznámit složení jejího přípravného výboru, název a programové teze. Pokud bude dohoda s panem Ganleyem, tak budeme součástí hnutí Libertas pro evropské volby. Nicméně naším cílem jsou samozřejmě primárně volby do českého parlamentu, do českých zastupitelstev, řekl Mach ČT.

Hnutí Libertas chce kandidovat v co nejvíce členských zemích EU, Ganleyho v minulosti několikrát podpořil prezident Klaus. Volby do EP budou podle Ganleyho referendem o další podobě unie. Irovi stejně jako Klausovi, se kterým se nedávno sešel v Irsku, vadí údajný nedostatek demokracie v Evropské unii, který podle něj odráží i Lisabonská smlouva a to, že o jejím přijetí kromě Irska nemohli rozhodnout hlasováním obyvatelé EU.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek