Poláci chtějí ukázat, že komunismus nepadl až s Berlínskou zdí

28.12.2008
čtk

Poláci si dali na rok 2009 za cíl ukázat Evropě, že komunismus nepadl až s Berlínskou zdí.

Konec rozdělení kontinentu na dvě části chce země slavit velkolepě. Našla už i symbol, jenž má polskou revoluci prodat v zahraničí. Je jím vousatá tvář vůdce protikomunistického odborového hnutí Lecha Walesy.

Dvacet let od pádu železné opony si bude připomínat celá Evropa. Polští historici se však obávají, že konec komunismu si svět bude spojovat s 9. listopadem 1989, kdy padla Berlínská zeď. Pro Západ neexistoval čitelnější znak rozdělené Evropy než rozdělený Berlín, ale cesta ke svobodě začala v Gdaňsku, řekl ČTK Szymon Gutkowski z varšavského Domu setkání s historií, v němž se setkávají nevládní instituce, které organizují rozsáhlou společenskou kampaň v rámci oslav. Jejím cílem je ukázat, jak výjimečný byl rok 1989.

Výročí si bude Polsko připomínat postupně. Začne už v únoru, kdy začaly rozhovory takzvaného kulatého stolu, u něhož se sešli odboráři z hlavního protikomunistického hnutí, gdaňské Solidarity, v čele s Lechem Walesou s vůdci tehdejší Polské lidové republiky v čele s generálem Wojciechem Jaruzelským. Právě kulatý stůl by mohl být mimo jiné jedním ze symbolů startu demokracie. Objevil se totiž i v dalších komunistických zemích, kde se měnila vláda, uvedl Gutkowski.

Oslavy vyvrcholí 4. června, na kdy připadá 20. výročí prvního kola svobodných parlamentních voleb, v nichž zvítězila skupina kolem Solidarity. Toto datum se považuje za konec komunismu v Polsku.

Varšavou a dalšími městy mají v ten den pochodovat průvody lidí, kteří byli zapojeni do boje s oficiálním režimem. Polsko doufá, že by se do organizace oslav mohla zapojit i Praha. Česká republika totiž bude v té době předsedat Evropské unii.

Šance na to, že svět uzná polský vklad do boje s totalitním režimem podle historiků a novinářů je. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na oslavách 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír Walesowi, které se uskutečnily na začátku prosince v přímořském Gdaňsku, řekl, že díky společenskému hnutí v Polsku přestala existovat železná opona, opona studu, protože tou byli rozděleni Evropané na ty, kteří se mohli radovat ze svobody, a na ty, kteří seděli ve vězeních. Lechu Waleso, jste symbolem Polska, Evropy a celého světa, který věří ve svobodu, řekl Sarkozy polskému exprezidentovi.

Přínos Polska v boji za svobodu ocenil duchovní vůdce Tibetu a další evropští politici. Oslavy však může pokazit atmosféra v samotném Polsku. Otevřené nepřátelství totiž panuje mezi současným prezidentem Lechem Kaczyńským a bývalým vůdcem Solidarity. Lech Kaczyński a jeho bratr Jaroslaw, šéf opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost, byli dlouhou dobu Walesovými blízkými spolupracovníky. V 90. letech se však názorově rozešli a od té doby jsou rivaly.

Prezidentská kancelář připravuje svoje oslavy a kancelář premiéra Donalda Tuska, jenž uznal Walesu za národního hrdinu, svoje. Podrobnosti k jejich průběhu zatím ani jedna kancelář nechtěla sdělit. Na sporu tak nakonec mohou podle politologů vydělat Němci, kteří představí světu pouze jednu interpretaci dějin.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek