Schwarzenberg dostal vysoké německé vyznamenání

16.12.2008
čtk

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes od svého německého kolegy Franka-Waltera Steinmeiera převzal vysoké německé státní vyznamenání, Velký kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo. Nejvyšší německé ocenění, jaké ve své funkci může získat, dostal jako výraz uznání zvláštních zásluh o německo-české vztahy.

Velký kříž, jehož nositelem je ode dneška český ministr, nebyl v posledních letech udělen žádné jiné české osobnosti. V mezinárodní klasifikaci jde o státní vyznamenání prvního stupně. Výše už stojí jen Velký kříž zvláštního stupně, jenž je udělován pouze hlavám států a který byl v roce 2000 propůjčen tehdejšímu českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Německý ministr Steinmeier, jenž dnes svého českého kolegu několikrát označil za svého přítele, před předáním vyzdvihl Schwarzenbergovo celoživotní úsilí o překonávání rozdělení Evropy a ocenil jej za to, že učinil tak nekonečně mnoho pro svobodu a demokracii v Evropě ještě v době, kdy byl takový boj obtížný. Po porážce Pražského jara jsi osobně pomohl českým exulantům ve Vídni, a jak víme, i v Německu, řek Steinmeier svému kolegovi, jenž přitom, jak zdůraznil německý politik, z vlastní zkušenosti zná útrapy války a poválečného vyhánění.

Steinmeier, který je rovněž vicekancléřem a kandidátem sociální demokracie (SPD) na příštího německého kancléře, rovněž ocenil Schwarzenbergovo působení v čele Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva v 80. letech. Tehdy se také nynější šéf české diplomacie neúnavně zasazoval za dodržování lidských práv ve smyslu závěrečných aktů z Helsinek, podotkl rovněž Steinmeier.

Schwarzenberg zdůraznil, že vyznamenání nevnímá ani tak jako ocenění svých vlastních zásluh, jako spíše výraz nové kvality česko-německých vztahů. Znamená to, že dnes žijeme ve zcela jiné době, ve zcela jiné atmosféře, než byla ta, kterou jsem zažil ve svém dětství a mládí, prohlásil český ministr, jenž velkou část svého života po komunistickém puči v únoru 1948 strávil v exilu v Německu, Švýcarsku a Rakousku.

Hlavně o prioritách českého předsednictví Evropské unii v prvním pololetí 2009 měli oba ministři hovořit také na pracovní večeři. Steinmeier ještě při projevu před propůjčením státního vyznamenání českého kolegu ujistil, že Německo bude Českou republiku v příštích šesti měsících podporovat. Řekl, že pokud bude mít v příštích šesti měsících hovor z mobilního telefonu českého ministra, nebude to ohlašovat nové krize a konflikty.

Jeho poznámka však neznamenala, že Češi budou pomoc Německa nutně potřebovat, vysvětlil pak německý politik českým novinářům. Ale ještě si dobře pamatuji na první pololetí 2007, kdy mělo předsednictví Evropské rady Německo. Zkušenosti a pomoc ostatních jsme potřebovali do úvodu předsednictví. Totéž jsem slíbil svému českému protějšku, vysvětlil Steinmeier.

Velké kříže nižších stupňů byly letos uděleny také ministrovi a předsedovi legislativní rady české vlády Cyrilu Svobodovi a místopředsedovi Senátu Petru Pithartovi. V minulých letech je už dostali také kardinál Miloslav Vlk, publicista Pavel Tigrid a historik Jan Křen. Za služby dobrým sousedským vztahům vyznamenalo Německo v roce 2003 řádem Velkého kříže za zásluhy s hvězdou a stuhou prvního polistopadového československého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera.

Záslužný řád Spolkové republiky Německo byl založen v roce 1951 německým prezidentem Theodorem Heussem. Řád je propůjčován prezidentem za významné politické, hospodářsko-sociální a duchovní výkony a za mimořádné zásluhy o Spolkovou republiku Německo. S udělením řádu není spojena žádná finanční odměna.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek