14.12.2008
čtk
Vstup Česka do schengenského prostoru oživil v pohraničních oblastech obchod i turistiku, na druhou stranu se ale zvýšila intenzita nákladní automobilové dopravy a v pohraničí byl zaznamenán nárust kriminality.
Celkově se však podle ministerstva vnitra bezpečnostní situace v zemi nezměnila, nevzrostla ani nelegální migrace. Odstranění hraničních kontrol usnadnilo lidem cestování, německá policie však Čechy jednostranně a důkladně prověřuje několik kilometrů od hranic.
Celková zkušenost ČR se vstupem do Schengenu je podle ministerstva i většiny krajů pozitivní. Kriminalisté uvítali především zapojení do Schengenskému informačnímu systému (SIS), který začal v Česku fungovat už tři měsíce před odstraněním hraničních kontrol a s jehož pomocí už vypátrali přes 500 zločinců.
Rok od chvíle, kdy Česko vstoupilo do Schengenu, přinesl příhraničí rozvoj hlavně v dopravě. Obyvatelé pocítili i změnu atmosféry, protože už nežijí na konci světa a mohou se volně pohybovat. K hlavním přínosům patří rozvoj turistiky. Za poslední rok přijíždí více polských turistů, dokonce máme signály od některých provozovatelů rekreačních zařízení, kteří tvrdí, že by bez polských turistů nepřežili, řekl ČTK radní hradeckého kraje Helmut Dohnálek.
Čeští cestovatelé však mohou v některých zemích narazit na problémy. Řada lidí si podle ministerstva vnitra stěžuje na šikanu ze strany především německých policistů, kteří nahradili hraniční kontroly obdobnými prověrkami v příhraničních oblastech. Praxe německých orgánů podrývá jeden ze základních principů Schengenu i celé Evropské unie – volný pohyb osob, uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.
Přestože se nepotvrdily obavy ohledně snížení bezpečnosti v Česku nebo nárůstu nelegálních přistěhovalců, podle některých místních politiků stoupla krátkodobě po otevření hranic kriminalita v příhraničních okresech. Bylo to nárazové a celou situaci se podařilo stabilizovat. Rozhodně převládají pozitiva, řekl Dohnálek. Na Slovácku se zase v prvních týdnech po otevření hranic v regionu ztrácelo více aut, na jihu Moravy se zvýšil až o čtvrtinu počet opilých řidičů.
Obyvatelé Konečné na Frýdecko-Místecku vnímali vstup ČR do Schengenu jako vysvobození ze zajetí ve vlastním státě. Po rozdělení Československa se ocitli na území nikoho. Jejich domy sice ležely ještě na území Česka, ale až za hraničním přechodem. Platil pro ně režim jako pro cizince a při každé cestě do obchodu nebo do práce museli projít policejní kontrolou.
V Pardubickém kraji se zrušení hraničních kontrol promítlo prakticky jen do oblasti města Králíky, kudy vede železniční trať a silniční spojení do Polska. Starostka Králík Jana Ponocná ani představitel nedalekého Mladkova Teodor Šmok ale nějaký viditelný dopad nepozorují. Na vstup ČR do schengenského prostoru tak muselo reagovat pouze mezinárodní letiště v Pardubicích. Kvůli oddělení cestujících s odlišnými režimy odbavení rekonstruovalo za zhruba 14 milionů korun letištní halu.
Autor: Euroskop