Sarkozy ustoupil z pozic ohledně kritiky českého radaru

16.11.2008
čtk

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v sobotu na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že každá země má právo svobodně rozhodnout o umístění systémů protiraketové obrany na svém území.

Česká republika a Polsko, kde USA hodlají vybudovat své protiraketové objekty, se tak rozhodnou poté, kdy úřad amerického prezidenta převezme Barack Obama, řekl Sarkozy.

Nepřímo tak naznačil, že nová americká administrativa by mohla zastávat jiné přístupy než vláda odcházejícího prezidenta George Bushe, která s Prahou a Varšavou vyjednala smlouvy o umístění základen. Obama je ve vyjádřeních na toto téma zdrženlivý. Štít sice několikrát podpořil, ale naznačuje i jistý skepticismus, pokud jde o jeho technické možnosti a účinnost.

Sarkozy v sobotu uvedl, že protiraketová obrana může být doplňkem obranným systémům proti raketové hrozbě odkudkoli, například z Íránu. V této souvislosti se odvolal na letošní summit Severoatlantické aliance v Bukurešti, který protiraketové plány zahrnul do širších bezpečnostních úvah NATO.

Prezident zároveň konstatoval, že není bezprostřední a naléhavá potřeba rozmisťování základen v Evropě. Podobně se vyslovil na summitu EU-Rusko v pátek v Nice, kdy řekl, že plány na protiraketový štít neučiní Evropu bezpečnější a s jejich uskutečňováním by se mělo počkat.

V sobotu k tomu dodal, že se snažil o zmírnění napětí s Ruskem a s jeho prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Jeho vyjádření tak zřejmě mělo zmírnit kritický tón z Nice, který v některých zemích, včetně České republiky, vyvolal dojem, že americké protiraketové prvky v Evropě odmítá.

Podle svého pátečního vyjádření Sarkozy mířil jak proti záměru Moskvy rozmístit střely v kaliningradské enklávě, tak proti součástem amerického obranného štítu ve střední Evropě. V žádné enklávě by nemělo být rozmisťováno nic, dokud neprodiskutujeme nové geopolitické podmínky pro celoevropskou bezpečnost, řekl Sarkozy v pátek. Otázka základen by se podle něho měla řešit v širším rámci na konferenci o evropské bezpečnosti někdy v polovině příštího roku, řekl v Nice. Zúčastnit by se jí měly Rusko i Spojené státy.

S americkými představiteli o protiraketové obraně ve Washingtonu nehovořil, uvedl na sobotní tiskové konferenci po skončení summitu zemí G20, který se uskutečnil v americkém hlavním městě.

Náměstek českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Marek Mora, který byl na tiskové konferenci ve Washingtonu přítomen, v rozhovoru s českými novináři označil za důležité, že Sarkozy se odvolal na závěry z Bukurešti. Významné je podle něho i to, že francouzský prezident uznal, že Česká republika má právo sama určit, jaký obranný systém na svém území dovolí rozmístit.

To, co řekl prezident Sarkozy, znamená, že Česká republika a Polsko mají právo volby jako suverénní státy se rozhodnout o své protiraketové obraně samy, řekl Mora.

Sarkozyho vysvětlení, že se snažil uklidnit napětí mezi Ruskem a Evropou a případně nadcházející americkou administrativou, označil za jeho interpretaci. Nicméně prohlášení o právu na samostatné rozhodování o základnách a uznání závěrů z Bukurešti jsou pro nás zásadní, uvedl Mora.

Příští americký prezident Barack Obama nyní sestavuje národně bezpečnostní tým, který bude problematiku protiraketové obrany zkoumat a prověřovat. Pro nás to samozřejmě znamená, že musíme vyčkat, co s tím nová administrativa bude dělat, řekl ČTK český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář v reakci na Sarkozyho vyjádření, že Praha a Varšava se o základnách rozhodnou až za Obamovy vlády.

Francouzský prezident podle Koláře neměl mandát v Nice hovořit o bezpečnostních otázkách za Českou republiku a za NATO. Jeho sobotní vyjádření je tak možné chápat jako snahu o urovnání situace, uvedl.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek