Irskému ministrovi se prý udělalo z výroků Václava Klause nevolno

16.11.2008
čtk

Návštěva českého prezidenta Václava Klause v Irsku vyvolává v zemi stále vášně.

Zatímco ministr zahraničí Micheál Martin se snaží přejít Klausovy poznámky na jeho adresu a nerozdmýchávat diplomatický incident z minulého týdne, irský ministr pro evropské záležitosti Dick Roche českého prezidenta v sobotu večer opět kritizoval a řekl, že z jeho příměrů o disidentech se mu obrací žaludek. Napsal to dnes na své webové stránce irský list Irish Independent.

Martin během Klausovy návštěvy označil Klausovo srovnání protikomunistických disidentů a protievropských aktivistů za absurdní výrok a za velmi povrchní a falešné. Na to Klaus prohlásil, že takovou licoměrnost nemůže přijmout.

Bezdůvodně se snažil vyprovokovat reakci. Micheál Martin je možná v těchto věcech diplomatičtější než já. Znám prezidenta Klause nějakou dobu a během let jsem se s ním často osobně setkal a nevidím nic, co bych na něm mohl obdivovat, řekl Roche podle listu.

Myšlenka, že by mohl nějak srovnávat irskou vládu a náš postoj k Evropě ke komunistům, je urážlivá. Když se nad tím zamyslíte, zvedá se vám z toho žaludek, dodal.

Takže já se teď setkávám s disidentem Evropské unie a já se mezi ně počítám, prohlásil český prezident v pondělí v Dublinu před schůzkou s Declanem Ganleym.

Jsme demokratická společnost, ať je ve vládě kdokoli… tvrdit, že náš postoj nějak odráží komunistický režim, je bezdůvodnou urážkou, ale obzvlášť divné je, že přichází od pana Klause. Za komunistické éry neměl žádné problémy, když byl drobným aparátčíkem v bankovní administrativě. Začal kázat thatcherovskou revoluci, až když byla Česká republika svobodná. Neodsuzuji ho, protože nikdo z nás nemá zkušenost s životem v despotickém režimu. Ale aby on dělal taková přirovnání, je urážející, dodal Roche.

Podle Irish Independent ministr zdůraznil, že Klausovy názory nereprezentují názory české vlády nebo Čechů obecně. Mí čeští přátelé byli znechuceni tím, co se stalo, a omlouvali se. Nemusejí se omlouvat, my tomu rozumíme, řekl Roche.

Naopak šéf irské diplomacie se snažil celou kontroverzi tlumit. Abychom byli k prezidentovi spravedliví, nebylo na tom nic osobního. Myslím, že narážel na lisabonskou smlouvu. Dotklo se nás, když označil Declana Ganleyho za disidenta podobného disidentům …v bývalých komunistických totalitních státech … Nemyslím, že by Irsko bylo ve stejné lize, řekl podle Irish Independent Martin.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek