Indický summit přinesl shodu na rozšíření členů G20 o Afriku

O víkendu 9. a 10. září se v indickém Novém Dillí uskutečnil summit vedoucích představitelů skupiny G20. Setkání lídrů největších světových ekonomik vyústilo v podepsání společné deklarace, která obsahuje i pasáž o válce na Ukrajině. Lídři dospěli k dohodě o infrastruktuře a shodli se na přizvání Africké unie.

Vrcholnému setkání skupiny G20, které neslo motto „Jedna země – jedna rodina – jedna budoucnost“, předsedal indický premiér Naréndra Módí. Mezi pravidelnými účastníky nechyběl americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak, japonský premiér Fumio Kišida nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Již dopředu byla předpokládána neúčast hlavních představitelů dvou zemí, jejichž postoj k válce na Ukrajině je zásadně odlišný od postoje západních zemí. Na jednání tak chyběl ruský prezident Vladimir Putin, kterého zastoupil ministr zahraničí Sergej Lavrov, a také čínský prezident Si Ťin-pching, kterého nahradil premiér Li Čchiang.

Dokument přijaté deklarace obsahuje kompromisní formulaci, na které se nakonec shodly všechny zúčastněné strany, dle které se všechny státy musí zdržet útoků na územní celistvost či politickou nezávislost jiných zemí. V dokumentu se uvádí, že použití nebo hrozba použití jaderných zbraní je nepřípustná. Prohlášení také přímo obsahuje výzvu k podpoře iniciativ, které se zasazují o navrácení trvalého míru na Ukrajinu. Dopředu tak panovaly obavy, jak ke společné deklaraci přistoupí Rusko. To nakonec nebylo ve finální podobě dokumentu explicitně zmíněno jako původce agrese na Ukrajině.

„Vyzýváme všechny státy, aby dodržovaly zásady mezinárodního práva včetně územní celistvosti a suverenity, mezinárodního humanitárního práva a mnohostranného systému, který zajišťuje mír a stabilitu.“

společné prohlášení lídrů G20

Zástupci států se rovněž shodli na bankovní reformě nebo regulaci kryptoměn. Také byl představen nový rozsáhlý mezinárodní projekt o propojení lodní a železniční infrastruktury mezi Evropou, Blízkým východem a Indií. Součástí projektu bude i zavedení kabelů pro přenos dat a elektřiny. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen projekt označila za „ekologický a digitální most mezi kontinenty a civilizacemi“.

Jedním z hlavních témat byla rovněž ekologie a otázky spojené se změnami klimatu, kdy lídři diskutovali o návrhu zavedení globálního systému stanovení cen za emisní povolenky. Došlo také ke všeobecné shodě na přizvání Africké unie (AU), která se tak stane druhým regionálním uskupením s členstvím v G20 vedle Evropská unie. Dosud byla jediným africkým členem seskupení Jihoafrická republika. Nově tak bude mít po dlouhodobých jednáních na příštích summitech zastoupení dalších 54 států Africké unie.

Zdroj: Rada EU, Evropská komise, g20.org
Foto: Profimedia

Sdílet tento příspěvek