Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Den zaniklých obcí na Ryžovně

23. září, 2023 | 10:00 - 22:00

Krušné hory jsou víc než jen turistická destinace. Jsou krajinou příběhů a jedinečných lidských osudů. Jejich výjimečná historie, plná vzestupů a pádů, přivedla zdejší hornický region až k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Rádi bychom připomínali život a dílo našich předků, protože bez pochopení a respektu k minulosti nelze smysluplně rozvíjet Krušné hory do budoucna.

Kdyby se v každé zaniklé obci v Krušných horách rozsvítila svíčka, zářilo by celé pohoří. Míst, kde kdysi tepal puls života, aby jej po čase vystřídalo ticho a pusto, je mnoho. Mnohé vesnice byly vysídleny po válce, jiné ustoupily vodě či dolům. Po domech, kde žili lidé, kostelech, kde byli křtěni a hřbitovech, kam byli uloženi k věčnému odpočinku, nám zbyly památky v podobě fotografií, vzpomínek pamětníků, nebo otisků lidské činnosti v krajině. Jedno z takových míst si připomeneme v sobotu 23. září, kdy se v místě bývalé obce Ryžovna uskuteční první DEN ZANIKLÝCH OBCÍ. Akce navazuje na tradiční Svatováclavské setkání, které Češi a Němci na Ryžovně společně pořádají již mnohá léta.

A na co se můžete těšit?
Na tradiční svatováclavskou mši, hudební vystoupení a kulturní program, dokument o obci Ryžovna a její historii, rozhovory s pamětníky a jejich potomky, nebo na komentovanou procházku s architektem. Stánek Eurocentra Karlovy Vary nebude chybět. Stavte se za námi!
Akci pořádá nová destinační agentura Krušnohoří / Erzgebirge https://www.krusnehory.cz/ s jejím ředitelem Štěpánem Javůrkem a pivovar Ryžovna https://www.ryzovna.cz/

Více v události na facebooku nebo webu

Podrobnosti

Datum:
23. září, 2023
Čas:
10:00 - 22:00
Rubrika Akce:
Štítky Akce:
, , , , ,
https://www.krusnehory.cz/

Místo konání

Tusk: Chaos musí skončit