Načítám Akce

« Všechny Akce

Identita. Útěk z postsovětského prostoru

25. dubna | 17:00 - 28. července | 18:00

Srdečně Vás zveme na otevření výstavy výstavy zabývající se trvajícími snahami o vymanění se Litvy, potažmo pobaltských států, ze stínu bývalého sovětského svazu. Výstava představí deset litevských umělců různých generací, jejichž díla se zabývají neustálým hledáním vlastního kulturního já, avšak všechny je spojuje neustálé hledání vlastní individuální a kulturní identity.

Společenská, ekonomická a kulturní transformace střední a východní Evropy na konci 20. století přiměla místní umělecké komunity k přehodnocení svých historických kořenů, paměti a částečnému znovuobjevení vlastní identity. Přestože se ale bývalé porobené národy snaží zbavit své „postsovětské“ nálepky prostřednictvím aktivního de-sovětizačního a globalizačního úsilí, kulturní a politické dědictví bývalých režimů je v jejich současném životě stále pronásleduje. Navzdory tomu, že se tyto národy pevně etablovaly jako nedílná součást evropského a transatlantického společenství, stále zpochybňují svou kulturní identitu a ptají se, která část jejich kultury je jejich vlastní a která jim byla vnucena cizími utlačovateli. Časté používání pojmu „identita“ v umění poukazuje na jeho význam pro současný kulturní a společenský kontext.

Pobaltské státy nejsou výjimkou. Po rychlé reintegraci do západního společenství jsou stále vystaveny skrytému stínu sovětského dědictví. Výstava „Identita. Útěk z postsovětského prostoru“ se zabývá trvajícími snahami o vymanění se z tohoto stínu. Výstava představuje deset litevských umělců různých generací, jejichž díla se zabývají neustálým hledáním vlastního kulturního já. Všechny je však spojuje neustálé hledání vlastní individuální a kulturní identity.

Vystavující umělci: Žygimantas Augustinas, Algimantas Kensminas, Tauras Kensminas, Denisas Kolomyckis, Žydrūnas Mirinavičius, Rūta Putramentaitė, Eglė Ridikaitė, Indrė Rybakovaitė, Ieva Skauronė, Andrej Vasilenko

Pořádá Velvyslanectví Litvy v Praze ve spolupráci s Akademií výtvarných umění ve Vilniusu a Oblastní galerií Liberec.

Výstava se koná pod záštitou Úřadu vlády České republiky v rámci výročí 20 let České republiky v Evropské unii.

Podrobnosti

Zahájení:
25. dubna | 17:00
Ukončení:
28. července | 18:00
Rubriky Akce:
,
Štítky Akce:
, , , ,

Pořadatelé

Oblastní galerie Liberec
Velvyslanectví Litvy v Praze

Místo konání

Oblastní galerie Liberec
Masarykova 14
Liberec, Liberecký 46001 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website