Přednášky o EU

Pojďte s námi probírat EU

Eurocentrum Plzeň nabízí školám a zájmovým skupinám jedinečnou příležitost poznat Evropskou unii zblízka prostřednictvím bezplatných a interaktivních přednášek. Naše přednášky jsou pečlivě uzpůsobeny věku účastníků a účastnic a poskytují nejen kvalitní informace. Přednášející využívají moderní výukové metody, které podporují aktivní zapojení účastníků a účastnic. Můžete se těšit na interaktivní hry, skupinové práce a diskuze, které oživí každou přednášku.

Obsah přednášky je možné zaměřit obecně či specificky na zvolené téma, dle požadavků školy.

Základní informace

Délka přednášky:

1 – 2 vyučovací hodiny

(či dle domluvy)

Cena přednášek:

Bezplatně

Místo přednášek:

Kdekoliv v Plzeňském kraji, rádi za Vámi dorazíme.

V případě přednášek Vánoce/ Velikonoce v Evropě/ Evropské omalovánky:

Velký klub Magistrátu města Plzně, nám. Republiky 1 (či přímo na Vaší škole – zejména mimoplzeňské školy)

Kontakt a rezervace:

jana.cechova@vlada.gov.cz

720 970 595

Témata přednášek

Víte, kde chodí koledovat čarodějnice? Co dělají děti na Velikonoce ve Francii? Co máte udělat, abyste nepotkali celý rok žádného hada? 

Přednáška se věnuje historii oslav jara, odpovídá na otázky, proč a kdy Velikonoce slavíme, a seznamuje s nejzajímavějšími tradicemi a zvyky ve vybraných evropských státech; žáci budou během přednášky aktivně zapojeni prostřednictvím soutěží a pracovních listů. 

Vánoce patří v celé Evropě mezi nejdůležitější svátky roku, nicméně při vánočních oslavách si každá členská země zachovává své tradice. Ne všude naděluje dárky Ježíšek a ne všude mají na štědrovečerním stole rybí polévku, smaženého kapra, bramborový salát a vánoční cukroví. Pojďte s námi nahlédnout do vánočních kuchyní zemí Evropské unie a seznámit se s rozmanitostí oslav vánočních svátků v členských státech EU, jejich různými tradicemi a zvyky. Žáci budou během přednášky aktivně zapojeni prostřednictvím soutěží a pracovních listů.

Cílem Evropských omalovánek je přiblížit zajímavou a především zábavnou cestou vybrané státy Evropské unie. Po úvodní prezentaci, která je věnována Evropské unii a jejím symbolům, dojde mezi žáky k rozdělení rolí – dostanou pracovní list s přiděleným členským státem Evropské unie a budou pracovat ve skupině jako velvyslanec, kuchař, cestovatel a kulturní atašé. Nebude chybět ani krátký film o daných státech EU a aktivity během přednášky.

Přednáška vedená interaktivní formou zodpovídá základní otázky spojené s evropskou integrací (geografické vymezení EU, kdy a proč EU vznikla, její fungování a instituce, symboly, ekonomika a euro) a poskytuje ohlédnutí za více jak 20 lety českého členství v EU.

Ochutnávka jazyků členských států EU – interaktivní formou se seznámíte s jednotlivými jazyky vč. jejich poslechu a poznávání z audio nahrávek. Dozvíte se také o regionálních jazycích v EU a zopakujete si reálie členských států EU.

Přednáška vedená interaktivní formou zodpovídá základní otázky spojené s evropskou integrací a vyvrací nejčastější euromýty. Jak je to s pomazánkovým máslem, křivými banány a zákazem balónků či marmelády? Jsou informace, které kolují mezi námi, vždy pravdivé? Jak poznat a nenaletět fake news? O tom všem bude přednáška zaměřená na nejznámější české euromýty a jejich objasnění.

Cílem hry je zábavnou formou seznámit žáky se základními fakty o EU (symboly EU, hlavní města, vlajky, jazyky, euro aj.). Žáci kolektivně spolupracují na 12 zadaných úkolech (dle sobě vlastního talentu a kreativity si sami mezi sebe úkoly rozdělí tak, aby je stihli splnit v časovém limitu). Za každý splněný úkol sbírají indicie, které je vedou k dešifrování záhady, kdo bude příštím unijním „prezidentem“. Úkoly mají charakter početní, umělecký a kreativní, deduktivní, znalostní, pantomimický či logický (tak, aby se v každém úkolu našli určití žáci dle sobě vlastních schopností a naučili se zároveň pracovat jako jeden tým v zájmu všech).

V rámci speciálního workshopu budou studenti seznámeni s různými možnostmi v rámci Erasmu+.

V rámci výkladové části se studenti dozvědí, jaké mají možnosti vycestovat do zahraničí. Řeč bude např. o krátkodobých projektech z programu Erasmus + mládež (výměny mládeže), kam se mohou zapojit mladí lidé od 13 – 30 let. Veškeré náklady v tomto program jsou hrazené. Zmíněna bude také možnost výjezdů přes Evropský sbor solidarity, kde se mohou zapojit na několik měsíců, případně až rok do nejrůznějších projektů. Představen bude také vysokoškolský Erasmus a možnosti studia na VŠ v zahraničí mimo Erasmus+. Přednáška s workshopem by měla sloužit k tomu, aby studenti věděli, jaké mají možnosti již teď, a zároveň aby věděli, co se jim bude nabízet i v budoucnu a mohli se na to případně připravit. Povídání bude doplněno o vlastní zkušenosti ze studijních a pracovních pobytů v zahraničí a zábavný kvíz.

Přednáška vedená interaktivní formou zodpovídá základní otázky spojené s evropskou integrací (geografické vymezení EU, kdy a proč EU vznikla, rozšiřování, její fungování a instituce, symboly, ekonomika a euro) a poskytuje ohlédnutí za více jak 20 lety českého členství v EU. Pro maturanty máme připravené pracovní listy, které jim mohou pomoci při zpracování maturitních otázek.