12.01.2006
Parlament odmítá návrh rozpočtu, protože podle něj neposiluje blahobyt, solidaritu a bezpečnost v EU.
Rozpočtový výbor Evropského parlamentu odmítl dohodu o sedmiletém rozpočtu Evropské unie, ke které na prosincovém summitu dospěli šéfové států a vlád „pětadvacítky“. Návrhem usnesení v tomto smyslu se bude parlament zabývat v plénu příští týden.
Parlament odmítá společné stanovisko šéfů států a vlád „pětadvacítky“ v jeho stávající formě, protože nezajišťuje takový rozpočet EU, který by posiloval blahobyt, solidaritu a bezpečnost, píše se v návrhu, který poslanci schválili valnou většinou. Nelíbí se jim také, že rozpočtový kompromis klade důraz na tradiční politiky unie, brání se soustředit na nové výzvy a rozvíjet přidanou hodnotu pro občany.
Europoslanci jsou ovšem připraveni jednat o dohodě. Upozorňují, že EP je připraven hájit své pozice a usilovat o to, aby rozpočet více odrážel potřeby EU a ne národní zájmy jednotlivých členů.
Předseda EP Josep Borrell se sejde příští týden ve středu na okraj pléna EP s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a s předsedou EK Josém Barrosem k první debatě na toto téma. Další jednání je plánováno na 23. ledna.
Evropský parlament žádá podstatnější změny schválené dohody. Jejich prosazení ovšem bude velmi složité, protože rozpočet byl dohodnut na poslední chvíli a těžko lze předpokládat, že členské země budou s výraznější zásahem do schválené perspektivy souhlasit. Poslanci by zejména chtěli, aby EU měla k dispozici víc peněz; nejčastěji se mluví o 30 miliardách eur navíc na sedm let.
EU se na prosincovém summitu dohodla, že bude hospodařit v letech 2007-13 s 862,36 miliardy eur, což představuje 1,045 hrubého národního důchodu zemí unie. V platnost může dohoda vstoupit, jakmile s ní budou souhlasit Evropský parlament a Evropská komise.