Spor o práci mladých Francouzů pokračuje

14.03.2006
Nové protestní akce proti němu včera podnikli studenti, kteří se v Paříži opět dostali do střetů s policií.

Francouzské odbory a opozice reagovaly mrazivě na nedělní televizní vystoupení premiéra Dominiqua de Villepina, který obhajoval svůj plán na snížení nezaměstnanosti. Nové protestní akce proti němu včera podnikli studenti, kteří se v Paříži opět dostali do střetů s policií. Jejich požadavkem zůstává odvolání plánu, který podle nich naopak zvyšuje sociální nejistotu, a připravují další masové protestní akce. Z opoziční Socialistické strany (PS) se už ozval požadavek rozpuštění Národního shromáždění.

Pařížská Latinská čtvrť byla včera v podvečer dějištěm nových incidentů mezi policií a studenty, kteří manifestovali v ulicích a z nichž část obsadila prestižní akademickou instituci College de France. Policie použila proti studentům slzný plyn, ti odpovídali házením kamení a plechovek.

Podle ministerstva školství studenti zcela zablokovali 11 univerzit a provoz dalších 26 je ztížen. Rektor pařížské Sorbonny, odkud v sobotu policie vypudila studenty, kteří ji okupovali, včera řekl, že univerzita bude uzavřena nejméně do konce týdne.

Protestní akce středoškoláků se včera uskutečnily v Amiensu, Arrasu, Lensu a Alenćonu.
Villepin prohlásil, že svůj široce kritizovaný plán uvede do praxe, i když slíbil některé úpravy, které by chtěl dojednat se sociálními partnery. Všechny velké odborové ústředny ale v reakci na to označily za předběžnou podmínku jednání odvolání zákona zavádějícího nový typ pracovní smlouvy pro lidi do 26 let. Odvolání zákona žádá také levicová opozice a pro jeho pozastavení se vyslovují i centristé.

Smlouva, známá pod zkratkou CPE (smlouva prvního zaměstnání), je na dobu neurčitou, ale s možností propustit takto přijatého zaměstnance během dvou let bez udání důvodu. Vláda si od toho slibuje, že zaměstnavatelé budou mít méně obav najímat nové lidi, takže zaměstnanost mladých vzroste.
Proti CPE se v průzkumech vyslovily dvě třetiny Francouzů. Stovky tisíc jich proti smlouvě demonstrovaly již minulý týden.

Na Villepina se včera snesla vlna kritiky. První tajemník PS Francois Hollande řekl, že premiér chce konflikt se společností, a vyzval prezidenta Jacquesa Chiraka, aby se k záležitosti vyjádřil. Bývalý premiér Laurent Fabius prezidenta vyzval, aby zákon, který už prošel parlamentem, nevyhlašoval.

Pro rozpuštění Národního shromáždění se včera vyslovil bývalý socialistický ministr kultury Jack Lang. Poukázal přitom na příklad Německa. „Když kancléř Gerhard Schröder viděl, že jsou v zemi problémy, požádal o rozpuštění Spolkového sněmu,“ řekl Lang.
Pravomoc rozpustit parlament má ve Francii prezident. Řádný termín parlamentních voleb je jaro 2007.

Sdílet tento příspěvek