16.03.2006
Evropská unie pohrozila novými sankcemi proti Bělorusku poté, co tamní úřady zatkly další představitele opozice a zahraniční pozorovatele vpředvečer prezidentských voleb.
Evropská unie pohrozila novými sankcemi proti Bělorusku poté, co tamní úřady zatkly další představitele opozice a zahraniční pozorovatele vpředvečer prezidentských voleb. Komisařka Benita Ferrerová-Waldnerová vyhlásila, že tyto razie považuje za „naprosto nepřijatelné“.
„Běloruské úřady by si měly vzpomenout, že EU jasně vyjádřila záměr přijmout další omezující opatření proti odpovědným osobám, pokud volby neproběhnou demokraticky,“ uvedla komisařka v prohlášení. Její mluvčí Emma Udwinová upřesnila, že jakékoli dodatečné sankce nebudou namířeny proti řadovým běloruským občanům, ale proti představitelům režimu. Jako možnost uvedla prodloužení seznamu osob, kterým členské státy EU budou odmítat vstupní víza. Konkrétní kroky by podle ní mohli přijmout ministři zahraničí EU na pondělním zasedání.
Komise rozhodně odsoudila zatýkání opozičních politiků, zástupců nevládních organizací ze zemí EU, stejně jako rozhodnutí neudělit víza řadě novinářů či delegaci poslanců Evropského parlamentu, kteří museli plánovanou cestu zrušit. „Přítomnost parlamentních delegací je hodnotným příspěvkem k vyhodnocování volebního procesu a má zásadní význam pro budování demokracie,“ uvedla Ferrerová-Waldnerová.
Politování, že europoslancům bylo znemožněno do Běloruska jet, vyjádřil dnes předseda EP Josep Borrell. „Jsem velmi znepokojen informacemi o vážném porušování práv kandidátů v kampani. Poslanci rozhodně odsuzují slepé násilí, jehož obětí jsou novináři, zástupci opozice, obhájci lidských práv a národnostní menšiny,“ uvedl dále Borrell a vzkázal běloruské vládě, že její vztahy s EU budou záviset na pokroku k demokracii.
Slovenská europoslankyně Zita Pleštinská (SDKU) vybídla kolegy, aby na znamení solidarity s běloruskými demokraty zapálili dnes v bytech a kancelářích svíčky, jako to dělají Bělorusové vždy v 16. den měsíce v 16 hodin na znamení odporu vůči režimu. Návrh se však nesetkal v EP s pochopením – poslanci dostali vzápětí interní přípis s připomínkou, že manipulace s otevřeným ohněm je v budově zakázána.