Ipsos pro Euroskop, 5.10.2010
„Čeští občané patrně spatřují v Evropské komisi jakýsi kontrolní mechanismus, který by v budoucnu dohlédl na průkaznější nakládání s jejich penězi, což může být do jisté míry spjato s přítomnou korupcí, nedůvěrou v národní politiky ale i s výší státního dluhu,“ komentovala výzkum Tatiana Wartuschová ze společnosti Ipsos.
Podle Wartuschové je vyrovnaná podpora u všech skupin i věku pravděpodobně zapříčiněna tím, že většina populace formou daní, sociálního a zdravotního pojištění atd. přispívá do státního rozpočtu. „Vzhledem k tomu požaduje, aby se s jejich penězi nakládalo efektivně,“ dodala.
Role Evropské komise a kontrola národních rozpočtů patří kvůli otázce suverenity k často diskutovaným otázkám. Na červnové Evropské radě představitelé členských států rozhodli, že budou v rámci tzv. evropského semestru předkládat Komisi základní data rozpočtu pro následující rok již v dubnu. Dosud Evropská komise posuzovala rozpočet až zpětně. Nejedná se však o předběžnou kontrolu rozpočtů ze strany EK, ale o informování o jejich hlavních parametrech.
Česká vláda i Česká národní banka se ke kontrole rozpočtů staví rezervovaně. „Postoj politické reprezentace je do jisté míry dán obavou ze ztráty suverenity v otázce tvorby a kontroly státního rozpočtu. U ČNB je pravděpodobně ovlivněn obavou z ohrožení její nezávislosti jako nejvyššího orgánu pro dozor nad finančním trhem v České republice,“ řekla Tatiana Wartuschová.
Výzkum Ipsos proběhl v srpnu 2010. Kvantitativní výzkum metodou CASI (Computer Assisted Self Interviewing) oslovil celkem 1016 lidí (reprezentativní vzorek populace ČR ve věku 18 – 65 let dle základních socio-demografických charakteristik: region, velikost místa bydliště, pohlaví, věk a vzdělání).
Autor: Petr Zenkner, Euroskop (výzkum Ipsos)