Petr Zenkner, Euroskop, 25.5. 2014
Podle neoficiálního průzkumu provedeného u hlasovacích místností dostal favorit ukrajinských prezidentských voleb Petro Porošenko 55,9 procenta hlasů. Stal by se tak nástupcem svrženého prezidenta Viktora Janukovyče již po 1. kole. Úřadujícím prezidentem Ukrajiny je nyní Oleksandr Turčynov. První úředně potvrzené volební výsledky budou podle volební komise k dispozici až v pondělí.
Prvního kola ukrajinských prezidentských voleb se dnes podle zpřesněných výpočtů zúčastnilo kolem 60 procent oprávněných voličů. Oznámila to v Kyjevě ústřední volební komise. V souběžných volbách kyjevského starosty dnes zřejmě zvítězil šéf hnutí UDAR a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko, který dříve odstoupil z prezidentských voleb ve prospěch Porošenka.
Porošenko: země má nového prezidenta
Průzkum provedlo společenství fondu Demokratická iniciativa, kyjevského Mezinárodního sociologického ústavu a Razumkovova centra. Statistická chyba ankety je 3,5 procenta. Ukrajinští experti ale varují, že vzhledem k váznoucí organizací voleb, atmosféře strachu na východě země a technickým problémům nemusejí být podobné odhady výsledků přesné.
„Volby skončily v prvním kole a země má nového prezidenta,“ prohlásil oligarcha na tiskové konferenci v Kyjevě bezprostředně po oznámení neoficiálních odhadů výsledků. „Všechny průzkumy ukazují, že volby v prvním kole skončily a země má nového prezidenta,“ řekl Porošenko. Většina Ukrajinců mu prý dala mandát k tomu, aby pokračoval v integraci s Evropou. Za svůj hlavní cíl označil ukončení „chaosu a války“ vyvolané proruskými povstalci na východě země. S tímto cílem se prý do východoukrajinských regionů vypraví.
Petro Porošenko. Čkololádový král novým vládcem Ukrajiny? (foto: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov)
Výsledky dalších kandidátů
Osmačtyřicetiletý miliardář Porošenko bylo dlouho považován za jednoznačného favorita. Jeho vítězství hned v prvním kole potvrzuje i souběžný druhý průzkum, který uspořádalo sdružení ukrajinských televizních kanálů. Porošenko podle těchto odhadů získal 57,3 procenta hlasů a Tymošenková 8,7 procenta.
V obou průzkumech je na třetím místě poslanec a bývalý novinář Oleh Ljaško s osmi, respektive 8,7 procenta hlasů. Ostatní kandidáti včetně proruského politika Michaila Dobkina ze Strany regionů nebo podnikatele a bývalého ministra Serhije Tihipka nezískali ani pět procent.
Vůdce ultranacionalistického Pravého sektoru Dmytro Jaroš získal podle ankety jedno procento obdobně jako vůdce komunistů Petro Symonenko. Neuspěl ani šéf nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok.
Oligarcha s politickými ambicemi
Porošenko je považován za muže kompromisu. Vysoké politické funkce měl během vládnutí prozápadní i proruské koalice a podle pozorovatelů je mužem, který by se mohl dokázat dohodnout téměř se všemi proudy.
V roce 1998 byl Porošenko poprvé zvolen do parlamentu za Sjednocenou sociálnědemokratickou stranu Ukrajiny (OSDPU). Později si založil vlastní stranu Solidarita. Porošenko stál i u zrodu Janukovyčovy Strany regionů, poté však přešel na stranu prozápadní strany Naše Ukrajina vedené Viktorem Juščenkem. Za jeho vládnutí byl šéfem vlivné prezidentské Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO). V roce 2005 se dostal do sporu s tehdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou, která prosazovala „reprivatizaci“, což Porošenko údajně odmítal. Na konci roku byl nařčen z korupce a sám odstoupil z funkce šéfa RNBO.
V roce 2007 byl Porošenko šéfem bankovní rady centrální banky a od října 2009 do března 2010 ministrem zahraničí. V roce 2012, tedy za vládnutí sesazeného proruského prezidenta Viktora Janukovyče, byl ministrem hospodářství.
Čokoládový král
Petro Porošenko patří k nejbohatším lidem na Ukrajině. V roce 2012 ho magazín Forbes zařadil na šesté místo v žebříčku nejbohatších Ukrajinců a jeho majetek odhadl na jednu až dvě miliardy dolarů.
Porošenko zbohatl na obchodu s kakaovými boby a v 90. letech ovládl několik cukrářských závodů a čokoládoven. Svoje firmy spojil do holdingu Rošen, který je nyní největší čokoládovnou na Ukrajině a jednou z největších na světě. Název firmy vznikl z jeho jména – PoROŠENko. Jedním z hlavních trhů Rošenu je Rusko, které loni dočasně zakázalo firmě údajně kvůli jakosti vyvážet své výrobky do země. Letos v březnu také ruské úřady zabraly závod Rošenu v západoruském městě Lipeck.
K bohatství pomohly Porošenkovi i automobilové závody, výrobce autobusů nebo lodí a celoplošný televizní Kanál 5, který sehrál klíčovou úlohu při takzvané oranžové revoluci, která koncem roku 2004 vynesla k moci prozápadního Viktora Juščenka.
Autor: Petr Zenkner, Euroskop