Evropská unie se rozhodla prodloužit sankce, které zavedla proti Venezuele a představitelům její vlády. Vzhledem k dohodě mezi vládou prezidenta Nicoláse Madura a opozicí o podmínkách, za kterých by se měly konat prezidentské volby, se však EU rozhodla, že sankce přehodnotí po šesti měsících místo obvyklého roku. Zmírnění či odvolání sankcí bude záležet na dodržení dohody a její zavádění do praxe, uvedla v pondělním prohlášení Rada Evropské unie. Venezuela sankce považuje za nelegální a arogantní.
Brusel potvrdil do května příštího roku soubor sankcí, který platí od listopadu 2017. Ten počítá s osobními sankcemi proti 54 představitelům režimu prezidenta Madura. Na sankčním seznamu je například viceprezidentka Delcy Rodríguez či dvojka vládnoucí strany Diosdado Cabello, píše agentura Europa Press. Dále bude platit i zákaz prodávat do Venezuely zbraně a zařízení, která mohou sloužit k potírání demonstrací a opozičních protestů.
Dnešní prodloužení je podle deníku El Mundo i dalších španělských médií prohrou pro Madrid. V reakci na říjnovou dohodu mezi vládou a opozicí ohledně podmínek konání prezidentských voleb ve Venezuele v příštím roce usilovala španělská diplomacie o zrušení sankcí. Španělsko argumentovalo tím, že Spojené státy zmírnily své sankce po podepsání dohody. Nakonec však nezískalo pro svůj postoj dostatek spojenců. „Rada (Evropské unie) se rozhodla mimořádně zkrátit trvaní období do další obnovy z 12 na šest měsíců,“ stojí v tiskovém prohlášení.
Venezuela v reakci na rozhodnutí Bruselu označila sankce za „koloniální praktiky“ a vměšování do vnitřních záležitostí země. Podle prohlášení, které zveřejnil venezuelský ministr zahraničí Yván Gil, si prodloužením sankcí EU „znemožnila účast na venezuelských politických procesech“. Podle dohody s opozicí by přitom EU měla na prezidentské volby vyslat do Venezuely své pozorovatele.
EU zvažuje zmírnění či odvolání sankcí v případě zavedení dohody s opozicí do praxe. Další podmínkou je přijetí kroků k propuštění politických vězňů či zlepšení svobody tisku a projevu, stojí dále v prohlášení z Bruselu.
Říjnová dohoda mezi venezuelskou vládou a opozicí však neřeší některé klíčové podmínky pro konání voleb, například zákazy výkonu veřejných funkcí, které úřady uložily opozičním politikům. Ty je převážně považují za politicky motivované. To se týká i vítězky říjnových opozičních prezidentských primárek, kterou se stala María Corina Machadová.
Zdroj: ČTK
Foto: Rada EU