Jaké mají Evropané znalosti o vědě a technologiích? Jak se staví k umělé inteligenci a jak vnímají práci vědců? Na tyto a další otázky odpovídá nejnovější průzkum Eurobarometru, který zkoumal dopady vědy a technologií na společnost i roli umělé inteligence ve vědeckém výzkumu.
Technologie ve vědě: V očích většiny Evropanů velký přínos pro společnost
Podle průzkumu považuje 83 % občanů EU celkový vliv vědy a technologií na společnost za pozitivní. V Česku s tímto souzní dokonce 89 % populace. Přes dvě třetiny dotázaných (67 %) zároveň věří, že moderní vědecké a technické objevy lidem usnadňují každodenní život, zlepšují zdraví a přinášejí i větší pohodlí.

Základ budoucnosti? Obnovitelné zdroje a digitální technologie
Evropané podle průzkumu očekávají, že některé oblasti vědy a techniky budou mít v příštích dvou dekádách zásadní vliv na náš životní styl. Nejvíce důvěry si získaly:
- Obnovitelné zdroje energie – pozitivní dopad předpokládá 87 % respondentů
- Informační a komunikační technologie – důležitost jim přisuzuje 79 % dotázaných
- Vývoj vakcín a boj s infekčními chorobami – kladný vliv očekává 77 % účastníků průzkumu
Důvěra ve vědu a spravedlivý přístup pro všechny
Výzkum se zaměřil také na důvěru ve vědu a otázky spravedlnosti při vývoji nových technologií. Výsledky ukazují, že:
- 77 % Evropanů je přesvědčeno, že vědecké inovace by měly zohledňovat potřeby všech skupin společnosti
- 72 % dotázaných si myslí, že je úlohou vlád, aby zajistily, že nové technologie budou prospěšné pro každého, a to bez ohledu na jeho zázemí
Vědecké výsledky by měly být dostupné všem
Sdílení výsledků vědeckého výzkumu se ukazuje být Evropany důležité. Až 80 % respondentů se domnívá, že studie financované z veřejných prostředků by měly být volně dostupné online. Transparentnost a otevřený přístup k vědeckým informacím jsou v očích veřejnosti klíčem k větší důvěře ve vědu.
Rozdílné názory na AI ve vědě
Průzkum zkoumal i postoje Evropanů k využívání umělé inteligence ve vědeckém výzkumu. V Česku například vědeckým objevům, na kterých se podílela AI, důvěřuje 32 % populace. Naopak celá čtvrtina Čechů však těmto vědeckým výsledkům nevěří. Podobně je v této otázce rozdělen i zbytek Evropanů:
- 38 % lidí důvěřuje vědeckým objevům, na nichž se AI podílela
- 25 % respondentů však k takto získaným výsledkům přistupuje s nedůvěrou

Zdroj: Eurobarometr
Náhledové foto: Adobe Stock