Evropská unie představila na konci ledna dlouho očekávaný Kompas konkurenceschopnosti, který vychází ze závěrů zpráv Enrica Letty a Maria Draghiho. Dokument, který se zaměřuje na zvýšení konkurenceschopnosti EU v době sílící globální konkurence, byl hlavním tématem úterního jednání Rady EU pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN). Českou republiku na zasedání zastupoval náměstek ministra financí Marek Mora.
České priority: méně byrokracie a funkční vnitřní trh
Čeští zástupci uvítali Kompas konkurenceschopnosti jako užitečný nástroj pro efektivnější koordinaci hospodářských politik na evropské i národní úrovni. Klíčovým tématem pro Česko – stejně jako pro ostatní členské státy – je především zjednodušení unijní legislativy a odstranění nadměrné administrativní zátěže, která komplikuje podnikání a zpomaluje investice. Důraz na posilování konkurenceschopnosti také patří mezi priority nové Evropské komise.
V této souvislosti plánuje unijní exekutiva na konci února 2025 představit tzv. simplifikační omnibus, který by měl zredukovat administrativní povinnosti podniků až o 25 %, u malých a středních firem dokonce o 35 %. První fáze zahrne revize v oblasti udržitelnosti, včetně směrnice o náležité péči podniků a nařízení o taxonomii.
Inovace, dekarbonizace a potřeba pragmatického přístupu
První pilíř Kompasu upozorňuje na slabé komerční využití evropských patentů a překážky v zakládání a růstu firem. Komise proto připravuje strategii pro start-upy a scale-upy a plánuje zavést jednotný právní rámec pro podnikání na vnitřním trhu.
Druhý pilíř se věnuje propojení dekarbonizačních politik s posílením konkurenceschopnosti. Česká republika podporuje cíle v oblasti životního prostředí, ale upozorňuje na potřebu pragmatického přístupu, zejména s ohledem na fiskální možnosti členských států. „Ambiciózní klimatické cíle by neměly brzdit průmysl ani ohrožovat ekonomickou stabilitu EU,“ zdůraznila česká delegace s tím, že je klíčové zachovat nákladovou efektivitu dekarbonizačních politik.
Silnější koordinace a efektivní využití rozpočtu EU
Kompas rovněž navrhuje nový nástroj pro koordinaci konkurenceschopnosti, který by měl sladit průmyslové a inovační politiky s investicemi na úrovni EU i členských států. Tento nástroj bude součástí příštího víceletého finančního rámce a podpoří ho nový Fond pro konkurenceschopnost, jehož cílem je odstranit roztříštěnost stávajících programů a lépe zacílit financování do prioritních oblastí.
Česká republika v této souvislosti volá po důkladnější diskusi o fungování vnitřního trhu. Evropská komise proto plánuje do června 2025 předložit novou Strategii pro vnitřní trh s návrhy konkrétních opatření na zlepšení jeho fungování.
Zdroj: Rada EU, ÚV ČR
Foto: Rada EU