Lídři zemí EU se dnes scházejí v Bruselu na summitu Evropské rady, aby diskutovali o možnostech posílení vojenské podpory Ukrajiny, konkurenceschopnosti, evropské obraně, migraci, či novém víceletém rozpočtu EU. Premiér Fiala se za Česko navíc zúčastní pracovní snídaně užšího kruhu unijních států, které budou jednat o efektivnějším řešení nelegální migrace, revizi konceptu bezpečných třetích zemí nebo návrhu nového návratového nařízení.
Takzvanou migrační snídani, na kterou byl premiér Fiala pozván, pořádá tentokrát Nizozemsko. V loňském roce podobnou migrační schůzku v rámci unijního summitu organizovalo také Dánsko nebo Itálie. Začátek hlavního jednání všech členů Evropské rady je plánován na 11 hodin dopoledne, kdy se k prezidentům členských států a předsedům vlád připojí předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.
Jednání je prozatím plánováno jako jednodenní, pokud se však diskuze protáhnou, tak se lídři sejdou také v pátek dopoledne.
Na jednání Evropské rady do Bruselu jedu podpořit ekonomickou prosperitu, konkurenceschopnost, obranu a bezpečnost.
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 19, 2025
Musíme zároveň razantně snížit přebujelou regulaci a omezit byrokracii, stejně jako opatření Green Dealu. 🇨🇿🇪🇺 pic.twitter.com/I5b1sbkBHy
Navýšení vojenské podpory Ukrajiny a s ní související posílení evropské obrany
Co se týče Ukrajiny, problémovým členským státem zůstává Maďarsko, které naposledy vetovalo přijetí závěrů k tomuto tématu. Ostatní členské státy včetně Česka již dříve zdůraznily, že jakákoli dohoda o možném příměří mezi Ukrajinou a Ruskem musí být vyjednána za účasti Ukrajiny, a to se zachováním její územní celistvosti a možnosti jejího budoucího členství v NATO a EU. Současně lídři EU podpořili koncept zajištění míru prostřednictvím síly, tedy potřebu silné a dobře vyzbrojené Ukrajiny.
I z toho důvodu bude jedním z hlavních témat summitu další navýšení vojenské a finanční podpory Ukrajiny. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas nedávno představila nový návrh vojenské pomoci, která odhaduje potřeby Ukrajiny v letošním roce na alespoň 20 mld. eur, přičemž k podpoře by se mohly zapojit i neunijní státy, například Spojené království nebo Norsko.
Co se týče obranyschopnosti EU, Evropská komise ve středu představila tzv. Bílou knihu o budoucnosti evropské obrany, která si klade za cíl posílit evropskou obranu do roku 2030, přičemž zdůrazňuje význam společných nákupů, prohloubení evropského obranného trhu a propojení evropského a ukrajinského obranného průmyslu. Zahrnuje také iniciativu ReArm, která by umožnila navýšení financování evropské obrany, o které jsme informovali zde. Jednou z možností, o které budou dnes lídři jednat, je i dočasné cílené pozastavení dluhových pravidel v případě financování obrany, které by umožnilo navýšení zbrojních investic bez rizika sankcí za rozpočtový schodek.
Důraz na konkurenceschopnost
Dalším důležitým bodem jednání bude posílení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Vedoucí představitelé EU budou proto diskutovat o snižování administrativní zátěže a cen energií, prohlubování vnitřního trhu a budování unie úspor a investic s cílem zajistit dlouhodobý růst a udržitelnost hospodářství Unie. V tomto kontextu premiér Fiala také plánuje znovu zvednout téma podpory automobilového průmyslu. K diskuzi lídrů se připojí i předseda euroskupiny Paschal Donohoe a šéfka Evropské centrální banky Christine Lagarde, jelikož diskuse proběhne ve formátu eurosummitu.
Diskuze o Blízkém východě se šéfem OSN
V rámci summitu se uskuteční pracovní oběd za účasti generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, během kterého budou projednány aktuální otázky spojené se situací na Blízkém východě a posílením globální spolupráce, zejm. financování rozvoje.
Příští unijní rozpočet
Na programu summitu je také první diskuse o příštím víceletém finančním rámci EU (VFR), která proběhne během pracovní večeře. Vedoucí představitelé budou debatovat o prioritách a rozpočtových opatřeních na nadcházející období 2028-2034, aby zajistili efektivní financování klíčových politik a programů Unie. Evropská komise vydá návrh VFR v červenci 2025.
Zdroj: Evropská rada, ÚV ČR
Foto: Evropská rada