V pondělí proběhla v Bruselu Rada pro zemědělství a rybolov. Českou delegaci vedl ministr zemědělství Marek Výborný. Rada pokračovala v debatě k návrhu Vize pro zemědělství a potraviny. Tento strategický dokument od Evropské komise určí, kam bude směřovat celý sektor v následujících letech. Dalším bodem jednání byla například nákaza skotu, ovcí a dalších sudokopytníků slintavkou a kulhavkou.
Podle ministra Marka Výborného je nutné k návrhu Vize pro zemědělství a potraviny přistupovat s maximální odpovědností. Česko jako zásadní problém vidí fakt, že Vize navrhuje řadu nových opatření, která nejsou v textu podložena žádnými daty.
„Jednotlivá opatření, která by z Vize vyplývala a která bychom v důsledku požadovali po zemědělcích, musí být podložena důkladnou analýzou jejich dopadů. Evropská komise zatím nedodala potřebné podklady. Bez jasného vyhodnocení ekonomických, sociálních a environmentálních důsledků navrhovaných opatření nemůžeme riskovat znevýhodnění našich zemědělců, a tím i občanů,“ řekl ministr.
Jednou z dlouhodobých priorit Česka je pokračovat ve snižování administrativní zátěže. Evropská komise slíbila tzv. balíčky zjednodušení. Ty by měly přinést administrativní úlevu pro zemědělce i státní správu.
Další prioritou je apel české delegace, aby budoucí nastavení zemědělské politiky bylo realistické a proveditelné v praxi. Týká se to například klimatických opatření. Zde je potřeba vnímat evropské zemědělství v kontextu globálního trhu. Je nutné zohlednit dopady klimatických opatření na konkurenceschopnost a soběstačnost evropských zemědělců. „V řadě států mimo Evropu podobná omezení neplatí, což vytváří nerovné podmínky,“ uvedl ministr. Česko se nicméně klimatickým opatřením v zemědělství nebrání.
Mezi nejvíce zmiňované priority nové Vize patří zajištění konkurenceschopného a udržitelného zemědělství, generační obměny nebo rozvoje venkova. Členské státy obecně vizi vítají. Zdůrazňují ale, že se jedná pouze o základ pro další konkrétnější jednání o dalších krocích a opatřeních.
V Bruselu zasedají ministři zemědělství 🇪🇺 v rámci Rady #Agrifish. 🇨🇿 delegaci vede ministr @MarekVyborny.
— Czechia in the EU (@CZECHIAinEU) March 24, 2025
Hlavní body jednání:
👉🏼Debata k Vizi pro zemědělství a potraviny, kterou nedávno zveřejnila @EU_Commission
👉🏼Pracovní oběd na téma budoucí podoby společné rybářské… pic.twitter.com/4ui4dLrYr9
Na okraj jednání se ministr sešel se svým slovenským protějškem Richardem Takáčem, aby probrali aktuální vývoj nákazy slintavky a kulhavky. Ta propukla začátkem března v Maďarsku. Minulý týden se nákaza rozšířila i na území Slovenska.
V souvislosti s rozšířením nákazy u našich sousedů vydala ČR mimořádná veterinární opatření. Jedná se například o zpřísnění zabezpečení chovů (omezení vstupu osob a vjezdů vozidel, dezinfekce chovů). Státní veterinární správa s Policií ČR a Celní správou navíc zahájila kontroly vozidel s rizikovými zásilkami na 4 hlavních hraničních přechodech se Slovenskem.
Slovenské armádě v místě nákazy pomáhá situaci zvládnout i český tým veterinářů.
Zdroj: ÚV ČR, Ministerstvo zemědělství, Rada EU
Foto: Rada EU