Kulatý stůl: Česko a priority nového víceletého finančního rámce 2028-2034

V pátek 28. března 2025 proběhl kulatý stůl Národního konventu o EU na téma “Česko a priority nového víceletého finančního rámce 2028-2034”. Diskuze se soustředila na otázku, jak by měl víceletý finanční rámec od roku 2028 vypadat, jaké by měly být jeho hlavní priority z pohledu Česka a jakým způsobem by měla EU reformovat fungování VFR v příštím období s ohledem na nové priority. Diskuze se zaměřila také na to, jaký by měl být postoj Česka vůči novým zdrojům rozpočtu EU a jakým způsobem by se měla Česká republika připravit na přesun z pozice čistého plátce do pozice čistého příjemce.

Víceletý finanční rámec je klíčovým rozpočtovým nástrojem EU. Určuje jak výdajovou, tak příjmovou složku dlouhodobého evropského rozpočtu. Při jeho vyjednávání se rozhoduje o celkových výdajích nejen v tradičních oblastech, jako je zemědělství nebo politika koheze, ale také o nových prioritách, kam ve stávajícím období 2021-2027 patří zejména zelená a digitální transformace.

V nísledujícím období budou pravděpodobně prominentně figurovat oblasti jako obrana a konkurenceschopnost, které rovněž patří mezi priority Česko. Lze také očekávat, že významnou položkou v evropském rozpočtu bude i nadále tvořit podpora Ukrajiny a její rekonstrukce. Návrh příštího finančního rámce pro období od roku 2028 má Evropská komise předložit nejpozději 1. července 2025.

Národní konvent o EU je platforma, která formou konstruktivní debaty o směřování a prioritách ČR v EU spojuje zástupce vlády, samospráv, parlamentu i evropských institucí se zástupci odborné veřejnosti, neziskového sektoru, sociálními partnery a dalšími. Výsledkem jednání kulatých stolů jsou doporučení pro vládu a další orgány státní správy.

I dnes se v Lichtenštejnském paláci v Praze k diskuzi nad budoucností evropské klimatické politiky setkalo několik desítek zástupců státní správy, akademické sféry a odborné veřejnosti. Účast byla možná také online. Odborným garantem kulatého stolu byl Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze.

Kulatý stůl diskutoval o těchto otázkách:

  1. Jak by měl vypadat víceletý finanční rámec od roku 2028 a jaké by měly být jeho hlavní priority z pohledu ČR?
  2. Jakým způsobem by měla EU reformovat fungování VFR v příštím období s ohledem na nové priority? A jak k tomu může přispět Česko?
  3. Jaký by měl být postoj ČR vůči novým zdrojům rozpočtu EU? A lze očekávat znovuotevření debaty o společných evropských dluhopisech?
  4. Jakým způsobem by se měla ČR připravit na přesun z pozice čistého plátce do pozice čistého příjemce?

Sdílet tento příspěvek