Nový magisterský program na VŠE propojuje evropskou agendu s praxí

Fakulta mezinárodních vztahů VŠE přichází s novinkou, která propojuje evropská témata s praktickým vzděláváním. Nový magisterský program Udržitelná transformace a evropská konkurenceschopnost reaguje na aktuální potřeby pracovního trhu i samotných studentů a studentek. Ředitel Centra evropských studií FMV VŠE Jarolím Antal věří, že právě propojení teorie s praxí může být klíčem k úspěchu absolventů ve veřejné i soukromé sféře.

„Na FMV VŠE jde o první profesně orientovaný magisterský program. Do teď jsme v nabídce měli hlavně akademické programy. Tímto novým směrem se snažíme přiblížit potřebám studentů a absolventů, kteří volají po co nejpraktičtější výuce,“ vysvětluje Jarolím Antal.

Program je postaven na současné evropské ekonomické integraci a reflektuje aktuální vývoj v EU. Hlavním cílem je, aby si studenti a studentky osvojili nejen teoretické znalosti, ale pochopili i konkrétní výzvy a příležitosti v oblasti udržitelné transformace, evropské konkurenceschopnosti a společného trhu EU.

„Nejde jen o to, co se děje v evropské politice, ale jak na to reagují konkrétní aktéři – členské státy, firmy nebo veřejné instituce. Chceme, aby naši studenti pochopili, v čem se skrývá příležitost a v čem potenciálně nějaká výzva a také jak tito aktéři evropské politiky formují,“ dodává Antal.

Mgr. Jarolím Antal Ph.D. vystudoval politologii, doktorát získal v oboru mezinárodní ekonomické vztahy –  evropská studia na FMV VŠE . Absolvoval stáže a výzkumné pobyty v Německu (Spolkový sněm), USA (SAIS, Johns Hopkins University) a ve Velké Británii (University of Oxford). V současnosti je výkonným ředitelem Centra evropských studií FMV VŠE v Praze. Mimo jiné se angažuje i jako vyučující na katedře mezinárodních ekonomických vztahů FMV VŠE, kde vyučuje kurzy v rámci specializace Evropská ekonomická integrace. V novém studijním programu Udržitelná transformace a evropská konkurenceschopnost bude vyučovat kurz Rozhodovací procesy v EU.

Studium trvá dva roky a nese se v duchu propojení teorie a praxe. Výuka je postavena na třech pilířích :

– Kombinace znalostí zaměřených na politiky EU s důrazem na udržitelnou transformaci

  • Zapojení zkušených odborníků z privátního i veřejného sektoru do výuky
  • Moderní výukové metody zavedené v unikátních kurzech vyučovaných zejména v angličtině

Ve všech těchto modulech se aktivně zapojují odborníci z praxe – z firem, státní správy i neziskového sektoru. „Nejenže se zapojí do výukového procesu, ale přinesou do výuky konkrétní témata a případy, se kterými se jejich instituce a organizace musely v praxi vyrovnat. A my chceme, aby studenti přinášeli vlastní návrhy řešení,“ říká Antal. V programu budou vést kurzy např. Senta Čermáková, odborníci nejen na udržitelnost jako např. Cyril Klepek ale také např. Othon Anastasakis odborník z Oxfordské univerzity.

Velkým plusem programu je povinná odborná stáž, která trvá 4–6 měsíců a probíhá na plný úvazek. Studenti a studentky tak mohou získat cennou zkušenost například na Ministerstvu průmyslu a obchodu, Ministerstvu financí nebo v soukromých firmách jako, PRE, Unicredit, Vodafone a další.

„Na stážích spolupracujeme s řadou partnerů – domácích i zahraničních. Studenti si tak vyzkouší, jaké to je fungovat v reálném pracovním prostředí. Je to jeden z klíčových aspektů programu.“vysvětluje Antal.

Na program se mohou hlásit i zájemci kteří z minulého studia nemají předchozí vzdělání v evropských studiích nebo ekonomii. Důležitá je motivace, jazykové dovednosti a chuť se rozvíjet, jak doplňuje ředitel Centra evropských studií Jarolím Antal: „Neklademe specifické požadavky na předchozí vzdělání v ekonomii nebo politologii. Důležitá je velmi dobrá znalost angličtiny, protože značná část výuky je v angličtině. A hlavně – chceme přilákat studenty, kteří jsou nadšení, mají ambici se učit a nebojí se proniknout do témat udržitelnosti a evropských politik.“

Program má ambici připravit absolventy a absolventky na rozmanité kariérní cesty – od státní správy přes evropské instituce až po soukromý sektor.

„Na fakultě dlouhodobě uvažujeme o tom, jací naši studenti jsou a jak z fakulty odcházejí. Chceme, aby byli připraveni okamžitě nastoupit do praxe. Často  od zaměstnavatelů slýcháme, že naši studenti jsou samostatní, rychle se adaptují a umí prezentovat vlastní návrhy,“ říká Antal.

A dodává: „I z malého počtu studentů máme například dva aktuálně na Bluebook stáži v Evropské komisi. Jiní naši absolventi působí ve státní správě nebo v soukromých firmách. Důležité je, že je nevychováváme pro jeden konkrétní obor, ale dáváme jim dovednosti pro dynamický pracovní trh.

Na rozdíl od jiných magisterských programů na FMV neprobíhá výběrové řízení formou testů. Klíčovým prvkem je odborný a motivační pohovor, který ověřuje zájem o udržitelnou transformaci, základní přehled o evropské integraci a jazykové dovednosti..

„Součástí pohovoru je i část v angličtině. Zároveň ověřujeme orientaci v aktuálním dění a schopnost reflektovat základní principy evropské politiky. Nejde nám ale o encyklopedické znalosti – mnohem důležitější je motivace a potenciál který zájemce o studium při pohovoru prokáže,“ uzavírá Antal.

Přihlášky je možné podávat až do konce dubna prostřednictvím systému inSIS. Samotné výběrové pohovory se budou konat v termínu 18.–20. června.

Zájem o evropská studia v Česku podle Antala dlouhodobě kolísá. Zatímco po vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 zažily programy se zaměřením na evropská studia vysoký nárůst zájmu, v posledních letech se tento trend stabilizoval.

„Víme, že je to relativně specifická oblast, zejména pro zájemce, kteří se chtějí v evropských politikách profilovat. Ten zájem není masový – na FMV VŠE se bavíme se  zhruba dvaceti studentech na ročník,“ říká Antal a dodává: „Nemá tedy smysl vytvářet obrovské programy. Důležité je, aby byly kvalitní, prakticky zaměřené a dokázaly studentům předat to podstatné.

A právě to nový program na FMV nabízí. Podle Antala se absolventi a absolventky podobně zaměřených programů výborně uplatňují – a to nejen v evropských institucích jako jsou instituce EU, ale i ve státní správě nebo soukromém sektoru. „Máme absolventy, kteří pracují na velmi vysokých pozicích, například  např. Lucie Berger je velvyslankyní Evropské unie ve Spojených arabských emirátech. Ale také mnoho z nich úspěšně podniká nebo působí ve firmách napříč sektory.

Jaké dovednosti jsou pro uplatnění absolventů podle něj klíčové? „Pracovní trh se velmi rychle mění. Některé pozice zanikají, jiné vznikají. Potřebujeme lidi, kteří jsou jazykově vybavení, agilní, umí reagovat na změny a mají chuť se učit nové věci. To jsou dovednosti, které chceme našim studentům předat. A nesmíme zapomenout na kritické myšlení, které je dnes naprosto nezbytné.

Více informací naleznete na webu programu.

Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek