Evropské komise představila plán pro konkurenceschopný ocelářský a hutní průmysl v EU

Evropská komise minulý týden představila akční plán zaměřený na posílení konkurenceschopnosti a dekarbonizaci evropského ocelářského a hutního průmyslu. Navázala tak na strategický dialog o oceli, který proběhl na začátku března a nyní přichází se souborem opatření k řešení klíčových výzev odvětví, které čelí dvojímu tlaku – vysokým cenám energií a levným dovozům z třetích zemí, zejména z Číny.

Akční plán Evropské komise byl představen 19. března jako klíčová strategie k zajištění konkurenceschopnosti evropského hutnictví a ocelářství při současném plnění cílů v oblasti dekarbonizace. Zaměřuje se na dostupnější energie, obchodní ochranu, podporu recyklace a zajištění kvalifikované pracovní síly.

Evropské hutnictví a ocelářství dokáže pokrýt 90 % poptávky po oceli a 83 % poptávky po mědi. Naopak produkce hliníku (46 %) a niklu (25 %) je v EU v současnosti nedostatečná, což zásadně ovlivňuje strategické sektory jako například automobilový průmysl, čisté technologie či obranu. Ocelářský průmysl zodpovídal v roce 2022 za 8,1 % celkových emisí skleníkových plynů v EU. Čelí tedy přísným emisním požadavkům.


Klíčové pilíře akčního plánu

1. Dostupnější energie

Komise představila již v únoru akční plán pro cenově dostupné energie, který podporuje dlouhodobé kontrakty na nákup energií a poskytne členským státům flexibilitu pro podporu energeticky náročných odvětví. Kromě toho Komise prosazuje reformy v oblasti elektrifikace a podporu vodíkových technologií. Plánuje rovněž představit nový rámec pro veřejnou podporu.

2. Podpora nízkouhlíkové výroby

Od roku 2026 vstoupí v platnost mechanismus CBAM (uhlíkové clo), který postupně do roku 2034 v EU nahradí bezplatné povolenky ETS. Plán také počítá s rozšířením CBAM na další průmyslové produkty, aby se zamezilo tzv. úniku uhlíku do třetích zemí.

3. Ochrana trhu EU před nekalou konkurencí

Evropská komise posílí ochranná opatření pro ocelářský průmysl a plánuje zavést dlouhodobý mechanismus na jeho ochranu před dumpingem (prodejem za nižší cenu, než jsou výrobní náklady) a nadměrnými dovozy. Plán také zahrnuje posílení monitoringu obchodních toků a jejich následné vyhodnocení.


4. Podpora oběhovosti a recyklace

V reakci na klesající poptávku po recyklované oceli a hliníku v EU Komise plánuje představit recyklační cíle pro automobilový průmysl a další klíčová odvětví. Zároveň zvažuje zavést opatření pro omezení exportu kovového šrotu do zemí, které neumožňují jeho dovoz do EU. Jedním z klíčových aspektů bude vytvořit jednotný trh pro odpad.


5. Ochrana pracovních míst

V rámci zajištění kvalifikované pracovní síly Komise představí novelizaci Evropského globalizačního fondu, která pomůže podnikům a zaměstnancům při restrukturalizacích.


6. Podpora investic a snižování rizik

Komise podpoří investice do dekarbonizace průmyslových procesů a stanoví kritéria pro podporu evropských nízkouhlíkových produktů. Také se zaměří na reformu výzkumného fondu pro uhlí a ocel a rozvoj cirkulární ekonomiky.

Zdroj: Evropská komise, ÚV ČR
Foto: Adobe Stock

Sdílet tento příspěvek